فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

آلودگی هوا می تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد

آلودگی هوا می تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد

PAH ها در دوده وجود دارند و محققین این گونه نتیجه گیری کرده اند که ترافیک بزرگترین منبع ایجاد کننده PAH ها می باشد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ارتباطی تنگاتنگ با افزایش احتمال تولد نوزادان نارس دارد . البته در این تحقیقات از آنجایی که اطلاعات مورد بررسی مربوط به محدوده زندگی والدین بوده است ، اثرات سیگاری بودن والدین در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته است . نکته مهم همین جاست یا باید از مناطق آلوده بیرون بروید یا همان جا بمانید ، راه حل دیگری وجود ندارد . یکی از همین محققین پیشنهاد کرده است که میوه و سبزیجات بخورید ، زیرا با این کار بدن شما می تواند خود را از شر مواد شیمیایی مسموم کننده و آلاینده هوا خلاص کند . همچنین به جهت اجتناب از افزایش بیش تر خطر زایمان زود رس از کشیدن سیگار در طول دوران حاملگی جدا خودداری کنید.

 

مواجهه با آلودگی هوا در طول دوران بارداری می تواند احتمال چاقی بچه ها را نیز افزایش دهد . در یک مطالعه که به تازگی در یک مجله امریکایی اپیدمیولوژی به چاپ رسید ، دانشمندان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کلمبیا دریافتند که مواجهه با آلودگی هوا در طول بارداری احتمال داشتن بچه های سنگین وزن را افزایش می دهد . اندرو راندل پروفسور اپیدمیولوژی تصمیم گرفت که به مطالعه نقش آلودگی هوا در تعیین وزن افراد بپردازد، چون خیلی علاقه داشت که نقش مواد شیمیایی محیطی موسوم به مختل کننده های اندوکربن که در آلودگی هوا یافت می شوند و در بدن اثری شبیه به عملکرد هورمون های طبیعی نظیر استروژن ایجاد می کنند و باعث تداخل در برخی از فرایندهای تکاملی و متابولیک می شوند .مطالعات روی حیوانات نشان داده است موش هایی که در معرض این مواد الاینده محیطی بوده اند اضافه وزن بیشتری داشته اند. 

 

اقای راندل و همکارانش کار ردیابی تماس با آلوده کننده های هوا در 702 زن را که در سه ماهه سوم بارداری مورد ارزیابی قرار دادند ، آنها از طریق تجهیز آنان به مانیتورهای آلودگی هوا که در داخل کوله پشتی مادران باردار قرار می گرفت ؛ میزان آلودگی هوا را ثبت می کردند. این زنان باردار کوله پشتی های فوق را برای مدت 48 ساعت به استثنای زمانی که خواب بودند و اوقاتی که دوش می گرفتند با خود حمل می کردند. و مانیتورهای حمل شده میزان هیدروکربن های چند حلقه ای آروماتیکPAH و مواد شسیمیایی مختل کننده اندو کرین که در دود سیگار و دود ماشین یافت می شود را اندازگیری کردند. بچه های متولد شده از مادرانی که در سه ماهه آخر حاملگی شان بالاترین سطح PAH را داشتند ، به میزان قابل توجهی یعنی 79 درصد بیشتر از سایرین با خطر بروز چاقی مواجه شدند. یعنی در سن 7 سالگی احتمال بروز چاقی بیشتر از 2/25 برابر خواهد بود. 

 

جالب اینجاست که مطالعات قبلی بر روی آلودگی هوا بیشتر بر ارتباط افزایش خطر بروز بیماری های قلبی ، سکته مغزی و آلودگی هوا استوار بوده است .ولی همکاران آقای راندل نشان دادند که قرار گرفتن در معرض آلودگی های شهرهای بزرگ و صنعتی در طول دوران حاملگی خطر مشکلات رفتاری در بین بچه های 7- 5  سال را نیز افزایش می دهد .این مطالعه اخیر اولیت مطالعه ای بود که ارتباط بین آلودگی هوا و چاقی را نشان می داد. اقای راندل می گوید چاقی واقعا مسئله بسیار پیچیده ای است و مواد بسیاری وجود دارد که میزان مصرف انرژی و فعالیت فیزیکی ما را به اشتباه می اندازد . من فکر می کنم مجبورم این عقیده را بپذیرم گه اپیدمی فقط به انتخاب های شخصی من و شما در مورد تغذیه و فعالیت های فیزیکی ارتباط ندارد و شکل بسیار پیچیده تر از آن آلودگی هوا و مواد شیمیایی محیطی هستند که که به عنوان بخشی از این فرایند تاثیر گذار هستند.


نظرات کاربران
ارسال نظر