فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

هر آنچه در مورد خرید و نگهداری از ویلچر برقی باید بدانید

هر آنچه در مورد خرید و نگهداری از ویلچر برقی باید بدانید

برخی از انواع ویلچر های برقی دارای مکانیسم فشار برداری از روی بدن شخص معلول و یا سالمند می باشند . این مکانیسم فشار برداری  که در این نوع صندلی های چرخدار برقی به کار گرفته شده به فرد معلول کمک می کند هر30 دقیقه یک بار وزن خود را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل نماید و از این طریق احتمال آسیب های پوستی و در نتیجه ایجاد زخم بستر کاهش می یابد . برخی از صندلی های چرخدار برقی برای راحتی حمل و نقل می توانند تا شوند در حالی که برخی دیگر از این ویلچر های الکترونیکی نیاز به استفاده از بالابر و ماشین ون دارند .

 

اقدامات احتیاطی و حفظ و نگهداری و مراقبت های لازم صندلی چرخدار برقی معمولی

 

باتری های ویلچر برقی

 

نحوه شارژ باتری ویلچر برقی

 

باتری های ویلچر برقی را می توان یک شب در میان و یا دو شب یکبار بسته به میزان استفاده از ویلچر برقی شارژ کرد . شارژ کننده های باتری تمام خودکار هیچگاه باتری را بیش از اندازه شارژ نمی کنند . برای شارژ کردن باتری ویلچر برقی ، ابندا سیم شارژ کننده را به صندلی چرخدار برقی وصل کرده سپس دو شاخه را وارد پریز برق نمایید . پس از اتمام شارز شدن نیز ابتدا دو شاخه را از پریز برق کشیده و سپس شارژ کننده را از صندلی چرخدار جدا کنید . در پوش جعبه باتری تمام مدت باید روی باتری باشد .

 

دستگاه شارژکننده باتری ویلچر الکترونیکی

 

دو نوع دستگاه شارژ کننده باتری ویلچر برقی وجود دارد . دستگاه شارژ اتری تمام خودکار که به صورت خودکار پس از شارژ شدن باتنری ، قطع می شود و دستگاه های شارژ باتری استاندارد که پس از شارژ شدن باتری ، به طور خودکار قطع نمی شود . نحوه کار این دو نوع دستگاه شارز کننده کاملا با هم متفاوت است . باید به دستورالعمل دستگاه شارز باتری توجه کرد .روی دسته فرمان بیشتر صندلی های چرخدار برقی نمایشگری برای نشان دادن مقدار شارز باقی مانده باتری وجود دارد . اگر نمایشگر دستگاه شارژ بعد از اتصال به باتری عدد صفر را نمایش داد یعنی احتمالا خود دستگاه شارژ خراب شده است و نقصی دارد و یا اتصال بین دستگاه شارژ و باتری دچار مشکل است و شل می باشد . اگر سیم دستگاه شارژ باتری ویلچر برقی سالم است پریز برق دیگری را امتحان کنید . در صورتی که هنوز دستگاه شارز کار نمی کند با اتصال آن به یک باتری ماشین 12 ولتی ، یک ازمایش مکانیکی انجام دهید . دستگاه شارژ باتری معیوب باید برای تعمیر به شرکت سازنده فرستاده شود.

 

شیوه حفظ و نگهداری از ویلچر برقی

 

روکش صندلی ویلچر های برقی باید هر هفته با اب و صابون شستشو شود . پوشش غبار گیر یا همان روکش لاستیکی بر روی فرمان یا اهرم کنترل صندلی چرخ دار برقی را باید هر چند وقت یکبار کنترل کرد تا از وجود ترک و پارگی ، به موقع مطلع شد . پوشش غبار گیر پاره اجازه ورود گرد و غبار ، کثیفی و آب را به داخل فرمان صندلی چرخ دار برقی داده ، باعث ایجاد مشکل در عملکرد آن خواهد شد . اکثر سیم های صندلی چرخدار برقی دارای روکش ایمن هستند . سیم های اتصالی باید به گونه ای محفوظ و ایمن شوند تا از گیر کردن آنها در لابه لای چرخ ها ، کلاچ ، ترمز و یا کشیده شدن روی زمین جلوگیری به عمل آید .

بهتر است هر چند وقت یکبار ترتیب سیم ها کنترل و بررسی شود . فشار لاستیک های پر شده از هوا باید همیشه یکسان و کافی باشد . در کناره های لاستیک میزان باد مطلوب و لازم برای لاستیک چرخ ها ، کلاچ ، ترمز و یا کشیده شدن زوی زمین جلوگیری به عمل آید . بهتر است هر چند وقت یکبار ترتیب سیم ها کنترل و بررسی شود . فشار لاستیک های پر شده از هوا باید همیشه یکسان و کافی باشد . در کناره های لاستیک میزان باد مطلوب و لازم برای لاستیک چرخ ها درج شده است . بدنه و چارچوب صندلی چرخ دار برقی را باید حداقل سه بار در سال تمیز کرده و واکس بزنید .

 

برنامه تعمیر و نگهداری صندلی های چرخدار برقی

 

بازدید قطعات مکانیکی به صورت هفتگی 

 

 • فشار باد لاستیک ها ،اگر لاستیک چرخ های ویلچر برقی شما ، بادی هستند
 • قفل چرخ ها
 • تمیز کردن روکش ها 

بازدید قطعات مکانیکی ویلچر برقی به صورت ماهانه

 

 • بازدید و تمیز کردن محل قرار گرفتن لاستیک چرخ های بزرگ و کوچک

 

بازدید وسایل و قطعات الکرونیکی ویلچر برقی

 

 • روزانه : کنترل شارژ باتری براساس نمایش بر روی نمایشگر
 • ماهانه : بررسی سیم ها از لحاظ پوسیدگی و ترک خوردگی
 • شش ماهه : موتورها
 • سالنه : سلامت باتری ها ی ویلچر برقی

 

بهتر است تمامی صندلی های چرخدار در صورت امکان باید توسط شرکت سازنده به صورت سالانه مورد بررسی و عیب یابی قرار گیرند .

 

رفع عیب کردن صندلی چرخ دار برقی

 

در صورتی که صدای موتور شنیده می شود و ویلچر برقی حرکت نمی کند موارد زیر را بررسی کنید :

 

 • ایا ترمز ها باز هستند ؟
 • آیا کلاج ها آزاد هستند ؟
 • آیا تسمه های محرک شل شده و یا شکسته اند ؟
 • آیا باتری خیلی ضعیف است ؟

 

در صورتی که صدای موتور شنیده نمی شود و صندلی چرخ دار حرکت نمی کند  موارد زیر را بررسی کنید :

 

 • آیا دکمه خاموش و روشن صندلی چرخدار الکتریکی روی حالت خاموش قرار دارد ؟
 • آیا تمام دوشاخه ها جدا شده اند ؟
 • آیا تسمه های محرک شل و یا شکسته اند ؟
 • آیا صندلی زیادی مایل شده است ؟

 

در صورتی که صدای موتور شنیده می شود اما صندلی دور خود می چرخد موارد زیر را بررسی کنید :

 

 • آیا ترمزها ی صندلی چرخدار الکترونیکی باز هستند ؟
 • ایا یکی از کلاج های ویلچر برقی خلاص است ؟
 • ایا تسمه های محرک شل شده و یا شکسته اند ؟
 • ایا موتور ویلچر برقی شکسته است ؟
 • آیا موتور ویلچر برقی از تنظیم خارج شده است ؟

 

در صورتی که صدای موتور شنیده می شود اما صندلی از کنترل خارج است موارد زیر را بررسی کنید :

 

 • فورا دکمه خاموش کردن ویلچر را خاموش کنید .
 • فرمان کنترل حرکت را در جهت های مختلف حرکت دهید تا اگر گیر کرده است ، آزاد شود .
 • به تعمیر کار ویلچر های برقی اطلاع دهید .
 • باتری صندلی چرخدار خود را کنترل کنید .

 

آگر صندلی چرخدار برقی شما شارژ نمی شود موارد زیر را بررسی کنید :

 

 • ایا دو شاخه دستگاه شارز از پریز برق خارج شده است ؟
 • ایا اتصال بین دستگاه شارز و باتنری قطع شده است ؟
 • ایا باتری مناسب و قابل شارژ می باشد ؟

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر