فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

به دلیل افزایش جمعیت سالمندان و افزایش هزینه های حفظ و نگهداری آنها در مراکز نگهداری سالمند که دارایی کیفییتی در حد استانداردهای قابل قبول باشند ، اغلب خانواده ها  با مسئله نگهداری از سالمند خود در منزل مواجه می شوند . مسئله ای که شاید به مزاج تمام اعضای خانواده خوش نیاید. ولی ما باید بر این باور باشیم که شخصی که اکنون به شخص سالمند تبدیل شده است همان شخصی می باشد که بسیاری از امکاناتی که ما ، همسر ما و فرزندانمان از آن بهرمند می باشیم به واسطه وجود او و زحماتی است که ایشان در طول زندگانی خود برای آرامش و آسایش خانواده ما متحمل شده است و هم اکنون نوبت به ما رسیده تا با مراقبت از او و نگهداری از او در محیط خانه ، گوشه ای از زحمات ایشان را جبران نماییم .در این مقاله به بیان فوایدی می پردازیم که نگهداری از سالمند در منزل و در کنار دیگر اعضای خانوده می تواند برای ما به بار بیاورد. 

 

سالمندان با بیماری های غیر قابل علاج و یا بیماری های عادی احتیاج به محیط با کیفیت دارند و اکثر خانواده ها نیاز به آن خواهند داشت که مراقبت از بیماران و یا حتی سالمندان را در منزل انجام دهند . محیط آشنا، و محیطی که سالمند و یا شخص معلول یا بیمار در آن احساس آرامش کند ، در بهبود هر چه سریعتر فرد بسیار موثرتر از بیمارستان و یا مراکز نگهداری سالمندان است. تجربه نشان داده که مراقبت و نگهداری از سالمندان در محیط خانه ، به خصوص اگر با محبت و عشق دیگر اعضای خانواده که وظیفه نگهداری از او را به عهده دارند همراه باشد ، با افزایش سرعت بهبودی و حتی کیفیت زندگی برای فرد سالمند و مراقب او همراه خواهد بود. 

 

ماقبت و نگهداری از سالمندان در محیط منزل ، یکی از سریع ترین بخش های مراقبت از سلامتی و بهداشت در امریکا می باشد و دو دلیل آن کمبود مراکز و هزینه های بالای آنها است . افزایش تعداد سالمندان بالای 65 سال ، میانسالان را تحت فشار قرار داده و اگر سازمان های ذیربط به کمک آنها نشتابند و آموزش های لازم را در اختیار ایشان قرار ندهند ، خانواده ها دچار بحران های شدید می شوند و جامعه به طور کلی دچار عدم تعادل می گردد. بسیاری از افراد جوان تر نیز ممکن است نیاز به نوعی از مراقیت بهداشتی و سلامتی در محیط خانه داشته باشند که می تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. 

 

هزینه بالای مراکز مراقبتی از بیماران و سالمندان و کمبود امکانات سبب شده که محیط منزل به عنوان جانشین مناسبی برای بیمارستان و مراکز نگهداری و پزشکی انتخاب شود . شرکت های بیمه نیز با این پدیده موافق بوده و مشتاق هستند که هزینه را با انتقال بیماران به خانه کاهش دهند . پیشرفت در تکنولوزی و سامان دهی روش های مراقبت در محیط منزل ، کار را اسان تر ساخته و کیفیت حفظ سلامتی را بالا برده است و در نتیجه مراقبت در محیط خانه عملکرد متعارفی را در سراسر امریکا پیدا کرده است . با اینکه در مراقبت از بهداشت و سلامتی در محیط  خانه منافع زیادی وجود دارد ، اما این کار مستلزم طرح و برنامه ریزی ،حمایت و صبوری ، اموزش دیدن اصول مراقبت از سالمندان و بیماران در منزل و تهیه لوازم و وسایل کمکی و توانبخشی مناسب و استاندارد می باشد تا به وسیله به کارگیری آنها محیطی مناسب و ایمن برای زندگانی آسان تر سالمند و دیگر اعضای خانواده و مراقبین فراهم آوریم . 

 

اگر چه مراقبت از سالمند در محیط خانه می تواند اثرات زیادی بر زندگی شما داشته باشد ، ولی آگاهی از این که شما تنها نیستید و میلیون ها خانواده با همین چالش مواجه می باشند ، و این که فنون و خدمات تامین مراقبتی به طور مستمر توسعه می یابد و شما با استفاده از آنها ، می توانید وظایف مراقبتی خود را بسیار آسان تر انجام دهید، می تواند نگرانی های شما را تا حدودی کاهش دهد . 

 

اگر فرد سالمند تحت مراقبت شما دجار بیماری شدیدی است و یا به مدت زیادی معلول بوده است ، هنر گفتگو با پزشک و پرستار و سایر متخصصین را اموخته اید ، ولی در عین حال احساس استرس و اغتشاش فکری و عجز به شما دست می دهد . استفاده از بیمه عمومی و خصوصی کاری بسیار وقت گیرو حوصله بر است ف مخصوصا که شرکت های بیمه سعی بر عدم پرداخت دارند ؛ پس خود را در برابر این همه مسئولیت تنها دیده و گاهی به نقطه ای می رسید که می خواهید فریاد بکشید  و همه چیز را ترک کنید و سوالی که همه در سر دارند ، سراغ شما هم می اید و می گویید چرا من  ؟  

 

جواب شما را غیر از ذات حق تعالی ، کس دیگری ندارد . دست و پنجه نرم کردن با فشار هایی را که تجربه می کنید جزیی از تکامل انسانی خود بدانیدو با توکل به خداوند و صبوری ورزیدن ، پدر و مادر خود و خداوند متعال را خوشحال کنید. 

 

ما در تیم همیار پزشکی مدیکال بازار در کنار شما هستیم تا با ارائه جدید ترین ابزار توانبخشی ، پزشکی و مراقبتی در زمینه نگهداری از بیماران و سالمندان در منزل و آموزش جدید ترین متدهای مراقبتی از این عزیزان در انجام این مهم یاریتان کنیم . در این راستا کتاب بسیار ارزشمند مراقبت از سالمندان نوشته خانم انجلا پری که به اهتمام دکتر محمد صمدانی فرد و دکتر حسین صمدانی فرد ترجمه شده و توسط انتشارات ارجمند چاپ گردیده را معرفی می کنیم . مطالعه این کتاب می تواند نقشی تاثیر گذار در آموزش نحوه تعامل با سالمند و شیوه اصولی مراقبت ازسالمندان در منزل  به شما مراقب عزیز ایفا کند. 


نظرات کاربران
ارسال نظر