فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

وسایل کمک توانبخشی ADL

وسایل کمک توانبخشی ADL

این وسایل یا وسایل کمک توانبخشی در حقیقت وسایل و تجهیزات طراحی شده ای هستند تا افراد دارای معلولیت بتوانند در امور روزمره ی زندگی به طور مستقل از آن استفاده کنند . و با توجه به نوع معلولیت و نقصان در توانایی در انجام زندگی روزمره طراحی گردیده تا توسط آن افراد دارای معلولیت و کم توان بتوانند با استفاده از آن وسیله نسبت به کار دلخواه خود حتی الامکان بدون کمک دیگران اقدام نماید. توانبخشی معلولان و سالمندان به وسیع ترین درک و احساس و روشی که دامنه پهناوری از خدمات طرح ریزی شده برای بازتوانی افراد دارای معلولیت را در بر می گیرد اطلاق می شود . و سعی بر آن دارد تا افراد کم توان و ناتوان را تا حد امکان به سر حد توانایی و بهره گیری از محیط زندگی و اجتماعی متعارف خود برساند .

به طور کلی وسایل کمکی توابخشی ADL می تواند کمبود توان در انجام فعالیت های روزانه افراد دارای نعلولیت و سالمندان را جبران نماید . متاسفانه در کشور ما کمتر به تسهیلات و وسایل کمکی برای زندگی افراد دارای معلولیت و سالمندان توجه گردیده است . لذا در شرایط کنونی که مسئله رفاه و بیمه سلامت در کشور مطرح شده و رشد افزایش سالمندان به طور چشمگیری رو به افزایش است ؛ توجه خاص به این تجهیزات و وسایل کمکی برای زندگی آسان تر و ایمن تر سالمندان و معلولین ، امری ضروری و لازم الاجرا به نظر می رسد . لذا ما در تیم همیار پزشکی مدیکال بازار با توجه به اهمیت موضوع و ارزشی که برای سالمندان و معلولین گرامی قائل می باشیم بر آن شدیم تا با معرفی وسایل کمک توانبخشی و در دسترس قرار دادن این وسایل برای این عزیزان و خانواده های گرامیشان گامی کوچک ولی ارزشمند در این راستا بر داریم .

وسایل کمکی توانبخشی سالمندان و معلولین در فرایند توانبخشی نقشی بی بدیل و تاثیر گذار دارد . لوازم  ADL از موثر ترین و برجسته ترین عوامل در بازتوانی افراد دارای معلولین به شمار می آیند . به گونه ای که در تمام بازتوانی در ارتباط و تعامل با اعضای تیم توانبخشی می باشد . امروزه به منظور کمک به افراد دارای معلولیت و کم توان و سالمندان ، برای زندگی روزمره بیش از هزاران محصول طراحی و تولید شده است . تنوع و کثرت محصولات  ADL سبب شده که ارائه راهنمایی جامع و کاملی برای آنها در این خصوص میسر نمی باشد . اما خوشبختانه علاوه بر کاتالوگ های مخصولات و سایت های مختلف که توسط تولیدکنندگان محصولات توانبخشی معلولین و سالمندان ارائه می گردد در کنار سایت همیار پزشکی مدیکال بازار می توان اطلاعات زیادی را از طریق منابع مختلف کسب نمود . از طرف دیگر گروهی از افراد دارای معلولیت نیاز های وبژه ای دارند ، تا بتوانند زندگی با کیفیت تری داشته باشند و با راحتی و ایمنی بیشتر زندگی نمایند . لذا بر آورد و امین این نیازها  ، طراحان ، تولیدکنندگان و متخصصین امر را بر آن داشت تا در جهت تامین نیاز به لوازم ، وسایل و تجهیزات کمک توانبخشی سالمندان و معلولین گامی موثر و اقدامی عاجل به عمل آورند . هر چند علیرغم تمامی این تلاش ها متاسفانه چون کثرت و عدم تشابه توانمندی افراد دارای معلولیت و بهره گیری از وسایل و تجهیزات هماهنگ ، همگن و مشابه نبوده ، لذا نیاز به طراحی و ابداع لوازم و وسایل جدید همراه با تکنولوژی روز را طلب می نماید .

از طرف دیگر عملکرد سازمان بهزیستی طی سال های اخیر ناظر بر رویکرد توانموند سازی معلولان و سالمندان بوده و بسیاری از برنامه های آن بر موضوعاتی تمرکز یافته است که اهداف توانمند سازی را گروه های مختلف دارای معلولیت محقق می سازد . متناسب ساری محیط زندگی و فراگیر سازی شرایط رشد و شکوفایی ظرفیت های افراد معلول نیز از مهمترین اقداماتی است که به توانمدی ، استقلال و مشارکت فعال آنها در عرصه های اجتماعی می انجامد . البته رفع موانع و متناسب ساختن شرایط محیطی برای معلولان و سالمندان در سطحی وسیع مستلزم توجه هر چه بیشتر به نیاز های آنها در طراحی و مناسب سازی محیط های شهری و روستایی برای معلولین و سالمندان است . لیکن بخش مهمی از این فرایند با استفاده بهینه از وسائل کمک توانبخشی معلولین و تجهیزات انطباقی امکان پذیر خواهد بود .

استفاده از وسایل کمکی توانبخشی ، فرد معلول را قادر می سازد تا با توجه به نیاز ها ، محدودیت ها و قابلیت های خود ، در انجام فعالیت های روزمره به استقلال نسبی دست یابد و همگام با سایر افراد جامعه در حوزه های اجتماعی مختلف با کمترین محدودیت تشریک مساعی نماید . معرفی وسائل کمکی مورد نیاز معلولان و سالمندان در سایت مدیکال بازار تلاشی نوآورانه ای است از طرف متخصصان مجرب در حوزه توانمند سازی سالمندان و معلولین و مناسب سازی محیط زندگی این عزیزان که در سرعت بخشیدن به برنامه های توانمند سازی کمک موثری خواهد نمود . چرا که از سویی به عنوان یک ابزار مهم در برنامه های توانبخشی مبتنی بر جامعه ، به آگاه سازی هر چه بیشتر افراد معلول و خانواده های آنان می انجامد و از سوی دیگر به عنوان یک راهنما ، تصویری واقعی از امکانات مورد نیاز گروه های معلول ارائه می دهد . بدیهی است اهتمام مسئولان امر در حمایت از تولیدگان داخلی جهت تولید ارزان قیمت تجهیزات توانبخشی کمکی سالمندان و معلولین و آموزش صحیح افراد معلول و خانواده های آنان در بهره گیری مطلوب از این امکانات ، دستیابی به کیفیت زندگی بهتر و حضور موثر تر در جامعه رو به پیشرفت را برای افراد دارای معلولیت رقم خواهد زد .


نظرات کاربران
ارسال نظر