فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

 امروزه تکنولوژی های بسیاری در جامعه ما مورد استفاده قرار می گیرند که می توانند به سلامت و بهبود کیفیت زندگی سالمندان کمک کنند. برای مثال ، تکنولوژی ها می توانند کمک کنند که وضعیت سلامتی سالمندان در زمینه هایی از قبیل فشار خون ، میزان ضربان قلب ، میزان اکسیژن اشباع در خون ، وزن و میزان گلوکز خون به وسیله دستگاه های کاملا خودکار با تکنولوژهای پیشرفته مورد ارزیابی قرار گیرند. تا بدین وسیله سالمندات بتوانند مدت زمان بیشتری را در خانه خود زندگی کرده و استقلال بیشتری داشته باشند. همچنین تکنولوژی می تواند برنامه درمان سالمندان را به آنان یادآوری کرده و یا الگوهای تغذیه مناسب و یا زمان ورزش کردن را به آنان گوشزد نماید. همچنین بروز هر گونه خطر از جمله زمین خوردن سالمندان و یا سایر موارد ، برای مثال روشن ماندن اجاق گاز را به پرستار و اطرافیان سالمندان اطلاع دهد . 

 

علاوه بر استفاده از تکنولوژی در مقاصد درمانی می توان از آن در جهت ارتقای سلامت و روابط اجتماعی سالمندان نیز استفاده کرد. اینترنت از تکنولوژی هایی است که می تواند بسیار به سلامت ذهنی سالمندان کمک کند : 

 

  • اینترنت فضایی است که در آن می توان به هزاران منبع مفید اطلاعات دسترسی داشت که ارزش یادگیری داشته باشند. البته همه سالمندان ممکن است نتوانند با اینترنت ارتباط خوبی برقرار کنند ، اما به امتحانش می ارزد . در ضمن مراقب باشید تا سالمند تحت مراقبت شما به اینترنت معتاد نشود . 
  • سالمندان می توانند از طریق ایمیل با دیگر سالمندان و دوستان خود در ارتباط باشند و مطالب مفید را برای یکدیگر ارسال کنند.
  • سالمندان می توانند با تشکیل گروه هایی در شبکه های اجتماعی با یکدیگر به گپ و گفتگو بپردازنند. 
  • می توانند در گروه های مختلف عضو شوند و با افرادی در سراسر نقاط دنیا بازی و رقابت کرده و لذت ببرند. 
  • در مورد موضوعاتی که به آن علاقه دارند در اینترنت جستجو کنند و بر دانش خود بیافزایند. 
  • سالمندان می توانند به صورت آن لاین در دوره های دانشگاهی شرکت کرده و علاوه بر کسب مهارت یک مدرک تحصیلی نیز دریافت نمایند. 
  • در صورتی که با نحوه استفاده از اینترنت آشنا نیستند می توانند در کلاس های آموزش کامپیوتر و اینترنت شرکت کنند . نوه ها و فرزندان نیز می توانند می توانند آموزگاران بسیار خوبی برای سالمندان در این زمینه باشند .
  • اگر سالمندی کامپیوتر ندارد می تواند از کتابخانه و یا کافی نت های محل استفاده کند و یا حتی به اطرافیان سفارش کند که سیستم های قدیمی شان را قبل از دور انداختن به ایشان بدهند. 

 

علی رغم فوایدی که استفاده از تکنولوژی برای ما دارد، می بایست توجه داشت که استفاده بیش از حد آن نیزمی تواند خطراتی به همراه داشته باشد. برای مثال ، یکی از عادت های بسیار خطرناک افراد لم دادن جلوی تلویزیون برای ساعت های طولانی و تماشای برنامه های آن است . حتی اگر برنامه هایی بسیار مفید علمی و آموزشی تماشا می کنید ، این کار می تواند آسیب های جدی به سلامت جسمی و ذهنی شما وارد کند . تماشای تلویزیون ذهن شما را در وضعیتی قرار کاملا غیر فعال وارد می سازد . غیر فعال بودن مغز در دراز مدت منجر به کاهش محسوس توانایی و کارایی آن می شود. همچنین استفاده بیش از حد از کامپیوتر و اینترنت می تواند منجر به کاهش روابط اجتماعی افراد شده که این انزوای اجتماعی نیز خطراتی برای سلامت جسمی و ذهنی سالمندان به همراه دارد. 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر