فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

استفاده از مصالح ساختمانی سخت از قبیل کاشی ، سرامیک ، شیرآلات فلزی ، وان و روشویی در کنار مواد شوینده لزج در محیط سرویس های بهداشتی اعم از حمام ، توالت و روشویی می تواند خطر سر خوردن و سقوط را برای سالمندان ، معلولان و افراد ناتوان حرکتی تا چندین برابر نسبت به سایر مکان های موجود در خانه افزایش دهد . از طرف دیگر سعی ما بر این است تا آنجایی که امکان دارد شخص معلول و یا سالمند ، به تنهایی و بدون نیاز به کمک دیگران قادر به انجام کارهای خود و استفاده از امکانات موجود در خانه اعم از سرویس بهداشتی ، آشپز خانه و اتاق خواب و نشیمن باشد . به همین دلیل رعایت نکات ایمنی در این فضاها بسیار مهم است . در این نقال به معرفی استاندار های لازم جهت طراحی سرویس بهداشتی در راستای استفاده آسان و مستقل افراد کم توان اعم از سالمندان ، بیماران و معلولین می پردازیم . 

سرویس بهداشتی برای افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند باید بزرگتر از حد معمول در نظر گرفته شود و در اطراف دیوار های داخلی آنها از دستگیره های کمکی توالت و حمام استفاده شود تا شخص کم توان با تکیه بر آنها به راحتی بنشیند و یا اینکه بایستد . دستگیره های کمکی حمام و توالت باید قابلیت تحمل وزن تا 113 کیلو گرم را داشته باشند . 

در قسمت توالت منازل سالمندان و معلولین باید از توالت فرنگی استفاده شود و برای تخلیه آب به جای دکمه ها فشاری از اهرم های کشیدنی استفاده شود . اندازه فضای داخلی توالت باید حداقل 90  × 120 سانتیمتر باشد و برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند عرض توالت باید حداقل 150 سانتیمتر و طول آن حداقل 170 سانتیمتر باشد . اگر در توالت از رو شویی استفاده می شود عرض توالت باید حداقل 2 متر باشد . ارتفاع رو شویی از کف توالت باید بین 75 تا 58 سانتیمتر باشد . در صورتی که سرویس بهداشتی منزل مجهز به توالت فرنگی نمی باشد و یا به هر دلیلی اعم از بالا بودن هزینه نصب توالت فرنگی و یا استیجاری بودن منزل قادر به نصب توالت فرنگی نمی باشید ؛ می توانید از صندلی های توالت فرنگی سیار برای حل این مشکل بهره گیرید .

فاصله توالت فرنگی تا دیوار کناری باید حدود 45 سانتیمتر باشد . بر روی دیوار کناری باید دستگیره های کمکی توالت و حمام را نصب کرد تا شخص سالمند به کمک آنها به سهولت بر روی توالت فرنگی بنشیند و یا اینکه از روی آن بلند شود . همچنین با اضافه کردن بالشتک های ارتفاع دهنده توالت فرنگی می توانید ارتفاع توالت فرنگی را بالاتر بیاورید ، قسمت نشیمنگاه توالت فرنگی را نرم تر کنید و فضای بیشتری جهت شستشو برای شخص سالمند و یا معلول ایجاد کنید . 

امروزه با طراحی لوازم و ابزار های پیشرفته به ویژه برای افرادی در شستشوو خشک کردن خود در هنگام استفاده از توالت فرنگی دچار مشکل هستند وسایلی با نام بیده  طراحی شده است که از آب گرم جهت شستن و از هوای گرم برای خشک کردن بدن بیمار استفاده می کند . 

استفاده از توالت تا حد امکان با استقلال کافی توسط شخس توان خواه صورت گیرد . اعمال مختلفی وجود دارد که یک فرد توان خواه از انجام آنها به صورت مستقل منع شده باشد و یا قادر به انجام آنها نباشد . متخصصین توانبخشی  برای رفع این مشکل بهره گیری از اعمال جایگزین و یا استفاده از وسایل و تجهیزات کمکی در این زمینه را پیشنهاد می کنند. 

 

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند . ولی اگر این کار از نظر ساختاری غیر ممکن باشد ، آنگاه دستگیره کمکی سالمند تاشو به به دیوار پشتی توالت فرنگی متصل شده و تا کنار توالت فرنگی ادامه پیدا می کند . در صورت عدم نصب دستگیره های کمکی سالمند بر روی دیوار سرویس بهداشتی شما می توانید از دستگیره هایی استفاده کنید که بر روی کف و سقف توالت نصب می شوند و یا از چارچوب های دور توالت فرنگی که نیازی به نصب ندارند بهره گیرید.علاوه براین می توانید از ارتفاع دهنده های توالت فرنگی دسته دار که بر روی سنگ توالت فرنگی قرار می گیرند نیز استفاده کنید . 

معمولا دستگیره های کمکی تاشو سالمند که جهت هل دادن در هنگام نشستن به کار می روند باید به صورت موازی با توالت فرنگی قرار گیرند . این دستگیره تاشو به قسمت دیوار پشت توالت فرنگی نصب می شود و تا کمی جلوتر از بدن شخص سالمند و یا معلول ادامه می یابد .و ارتفاع دستگیره کمکی سالمند باید در حدی باشد که فرد با مشت خود راحت آنها را بگیرد . 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر