فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

چگونه فشار را از روی پوست بیمار در جهت جلوگیری از زخم بستر در صندلی چرخدار کم کنیم ؟

چگونه فشار را از روی پوست بیمار در جهت جلوگیری از زخم بستر در صندلی چرخدار کم کنیم ؟

تغییرات وزن

 

تغییرات وزن از ضروریترین تکنیک ها جهت پیشگیری از فشار بر روی پوست و عضلات ساکروم و هر یک از مفاصل لگن می باشد و از میزان تحمل پوست در همه اوقات باشید.

 

استفاده از تشکچه های مخصوص صندلی چرخدار

 

استفاده از تشکچه برای صندلی چرخدار ضروری است زیرا تشکچه ها کاهش فشار را فراهم می کند و با توزیع وزن در پیشگیری از زخم های فشاری کمک می کند. استفاده از تشکچه ها توسط فیزیوتراپیست توصیه می شود. اگر در تشکچه ها از هوا استفاده می شود بررسی کنید که آن به طور صحیح پر شده باشد . بررسی که تشکچه مورد استفاده برای صندلی چرخدار مناسب است و وضعیت آن خوب است و اگر استحکام خود را از دست داد سریعا آن را جایگزین کنید و فقط از کیفیت خوب استفاده کنید. پلی یورتن به تراکم 1/2 و فشردگی 30 تا 35 توصیه می شود.

 

تشکچه های بر روی ویلچر دارای انواع مختلفی هستند . تشکچه بادی از دو لایه لاتکس زیرین و رویی تشکیل شده که در سطح خود حبابچه هایی مملو از هوای متراکم قابل تنظیم توسط شیر هوا دارد و هنگام استفاده از آن ، وزن فرد در سطح نشیمنگاه به صورت یکسان تقسیم می گردد.

 

تشکچه های مخصوص نشیمن

 

این تشکچه ها از جنس فوم هوشمند  جهت استفاده افراد با وزن های مختلف تهیه شده و قابلیت تغییر ارتفاع و شکل پذیری بر اساس میزان فشار وارده در سطح نشیمنگاه را دارد.

 

مراقبت از پوست ، هنگام استفاده از وسایل کمک حرکتی :

 

هر وسیله ای که مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت بالقوه می تواند سبب بروز مشکلات پوستی شود. اگر فرد در طول روز یا شب از وسایل کمکی اعضائ بدن از قبیل اسپلینت ، بریس و ...استفاده می کند بایستی :

 

  • به طور دائم و منظم پوست خود را بررسی نماید و نصب و کاربرد صحیح آن را مرتبا مد نظر قرار دهد.
  • مطمئن شوید که تسمه های اتصال محکم ولی نه خیلی سفت بسته شوند.
  • به خصوص مناطقی را که بر روی برجستگی های استخوانی بدن قرار داشته و دچار قرمزی شده اند را مورد توجه قرار دهید.
  • هر گونه مشکلی را که همراه با تعریق بیش از حد بوده و امکان آسیب پوستی یا عوارض دیگر را فراهم آورد باید به پزشک و یا پرستار خود گزارش و نسبت به حذف آنها اقدام نمایید .
  • باید دقت داشته باشید که اگر برخی از عضلات دست دچار تحلیل شوند ، اسپلنت مورد استفاده ممکن است در آن محل دچار لقی شود و منجر به سایش پوست گردد. در این موارد لازم است با مشورت متخصصین امر در انتخاب اسپلنت تجدید نظر گردد.
  • در صورت بروز مشکلات از جمله درد ، قرمزی ،تاول ، افزایش آماس یا چنانچه هر کدام از این عوارض برطرف نشد ، باید با متخصصین مربوطه مشاوره شود.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر