فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

بالا رفتن امید به زندگی یکی از دستاوردهای توسعه کشور ها است که با تکیه بر تغییر و تحولات اقتصادی و اجتماعی ، بهبود وضعیت سلامت و پیشرفت های پزشکی حاصل شده است . اگر این روند با کاهش باروری نیز همراه شود ، ما با پدیده ای رو به رو خواهیم شد که به آن سالمندی جامعه می گویند. این مسیری است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه طی کرده اند و کشور ایران نیز از آن مستثنی نخواهد بود . در کنار این تغییرات جمعیتی ما با تغییر در الگوهای فرهنگی و اجتماعی نیز رو به رو هستیم . در گذشته به دلیل بزرگ تر بودن خانوارها ، حمایت و نگهداری از سالمندان به عنوان مسئولیتی برای خانواده تعریف شده بود اما امروزه با کاهش بعد خانوار الگوی مراقبت از سالمندان نیز تغییر کرده است و نیاز به خدمات مراقبت از سالمندان و برنامه های خود مراقبتی آن ها افزایش یافته است . این موارد نشان می دهد جامعه سالمند با نیاز هایی رو به روست که اگر به آن پاسخ مناسب داده نشود می تواند در آینده هم سالمندان و هم جوانان را متاثر کند. ارائه خدمات و تکنولوژی ها ی نوین که هدف آنها افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع است از جماه راهکارهایی است که در کشور های توسعه یافته برای کاهش مشکلات ناشی از سالمند شدن جامعه ارائه شده است . مروری بر برخی از دستاوردهای این حوزه می تواند ایده خوبی برای ایجاد این مشاغل در کشور ما و کاهش مشکلات جامعه سالمندان در حال حاضر و در سال های پیشرو باشد . 

 

عکس هایی برای بازگرداندن حافظه  

 

 

از جمله محصولاتی که با هدف کمک به سالمندان ، به طور خاص برای سالمندانی که با بیماری آلزایمر دست به گریبان هستند ، ساخته شده است ، دوربین های Vicon Revue است . این دوربین های کوچک به گونه ای طراحی شده اندکه فرد می تواند آنها را به گردن ببندد و همواره به همراه خود داشته باشد . این دوربین در هر دقیقه 2 تا 3 عکس را ثبت می کند و در صورتی که بیمار در سطح شهر مسیر خود را فراموش کندمی تواند آن را از طریق عکس هایی که گرفته شده بازیابی کند. دستبندهای VEGA محصول دیگری است که برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یا سایر اختلالات شناختی ساخته شده است . این دستبنده ا به گونه ای ساخته شده است که اگر فرد بیمار از منطقه امن خود خارج شود ، به طور خودکار هشدار می دهد. به علاوه این سیستم مشخص می کند که فرد سالمند در خانه است یا خیر . این فناوری کمک می کند تا سالمندان استقلال بیشتری داشته باشند و وابستگی آنهابه افراد خانواده کاهش یابد. 

 

پیشگیری بهتر از درمان 

 

دانشمندان دانشگاه میسوری موفق به ساخت یک سیستم حسگر شدند که تغییرات در سرعت راه رفتن و طول گام های سالمندان را اندازگیری کرده و با پیش بینی احتمال افتادن افراد مسن ، از وقوع آن جلوگیری می کند. این دستگاه ها به گونه است که فرد می تواند آن را بپوشد یا اینکه می تواند در جایی از خانه نصب شود و حرکات فرد را کنترل و محاسبه کند . این حسگر می تواند با بررسی داده های به دست آمده از تغییر در نوع راه رفتن و اندازه گام ها تا 3 هفته پیش از وقوع این اتفاق آن را پیش بینی کند . این حسگر همچنین به کارکنان مراقبت های بهداشتی قبل از وقوع حادثه هشدار می دهد و می تواند پیش از بروز یک آسیب از وقوع آن جلوگیری کند. 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر