فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

آموزش جا به جایی معلولین و سالمندان به وسیله بالابر های مکانیکی حمل بیمار

آموزش جا به جایی معلولین و سالمندان به وسیله بالابر های مکانیکی حمل بیمار

قرار گرفتن شخص معلول و یا سالمند در اسلینگ برای بستن قلاب دور بدن در حالت نشسته

 

 • فرد را به جلو خم کنید و اسلینگ و یا اویزان کننده را را در عقب پشت فرد قرار دهید . سعی کنید ته اسلینگ در بالای تشکچه قرار گیرد . مطمئن شوید رکاب ها و تسمه های پاها در هم پیچ نخورده باشند .
 • پاهای فرد را یکی یکی بالا ببرید و تسمه را زیر ران قرار دهید.
 • حلقه های بین پاها را عبور دهید تا وضعیت پاها طی جا به جایی حفظ شود .

 

قرار گرفتن شخص سالمند و یا معلول در اسلینگ برای بستن قلاب دور بدن در بستر

 

 • تخت بیمار را تا سطح مچ تان بالا  بیاورید . این کار باعث می شود در وقت کمک کردن به فرد ، فشار و کشش وارد شده به کمر شما کاهش یابد .
 • اگر فرد بیمار در تخت برقی است ، سر تخت الکتریکی را تا حدی که فرد بیمار در حالت نشسته با پاهای دراز قرار گیرد ، بالا بیاورید . فرد را به جلو خم کنید و آویزان کننده را در پشت وی قرار دهید . مطمئن شوید تا جایی که امکان دارد آویزان کننده در پائین قرار گرفته است .
 • روش دیگر برای به جای بالا آوردن سر تخت بیمارستانی برقی برای قرار دادن اسلینگ ، غلتاندن فرد به پهلو و قرار دادن اسلینگ تا شده از درازا در پشت وی است .
 • ته آویزان کننده را در انتهای ستون فقرات فرد قرار دهید . فرد را به سمت دیگرش بغلتانید و آویزان کننده را از وسط بکشید تا در هر دو طرف فرد اندازه آن یکسان شود .
 • تسمه ها را به زیر هر یک از ران های فرد بیاورید و حلقه ها را بین پاها ی فرد عبور دهید . مطمئن شوید که تسمه های پا به هم پیچ نخورده باشند و همه آنهایی که شل هستند ، سفت و محکم شوند .
 • وقتی که فرد برای بالا بردن آماده است ، نرده های کنار تخت و ارتفاع تخت را پائین آورید . این کار باعث می شود فاصله ای که شما فرد معلول را در بالابر ، بالا می برید کاهش یابد .

 

وسایل بالابر مکانیکی برای جا به جایی معلولان ، سالمندان و بیماران

 

 • بالابر بیمار را زیر تخت یا اطراف صندلی چرخدار قرار دهید . گهواره بالابر را روی فرد و در وضعیتی قرار دهید که شبیه یک نیم دایره باز روی سر فرد دیده شود . نوارها و تسمه های آویزان کننده را به سمت مربوط به خود در گهواره وصل کنید .
 • فرد معلول را وادار کنید تا دست هایش را به صورت ضربدر روی سینه اش قرار دهد . کیسه ادرار را در تسمه پایی قرار دهید تا مطمئن شوید حین جابه جایی به جایی گیر نمی کند .
 • بالابر مکانیکی حمل بیمار را به آرامی تا جایی بالا ببرید که باسن فرد از روی سطوحی که بین انها جا به جا می شود بتواند عبور کند . همه تسمه ها را برای اطمینان از محکم و ایمن بودن آنها دوباره بررسی کنید . ممکن است به تغییر وضعیت فرد برای اطمینان از ایمنی وی در وضعیت نشسته هنگام بالابردن او نیاز باشد .
 • دسته های فرمان بالابر مکانیکی حمل بیمار را بگیرید و فرد را به سمت محل مورد نظر حرکت دهید . به آهستگی وی را در محل پایین آورید . اگر قصد دارید فرد را در صندلی صندلی چرخدار قرار دهید ، اول از قفل بودن ترمزهای ویلچر مطمئن شوید. گهواره پشت آویزان کننده را بالا بکشید تا فرد معلول تا حد امکان در وضعیت عمودی و مستقیم قرار گیرد . این کار نیاز به تغییر وضعیت بعد از کنار زدن آویزان کننده را کاهش می دهد .
 • در حین اینکه فرد را به آرامی پایین می آورید یک دست را روی زانوان فرد قرار دهید و آنها را به عقب فشار دهید تا لگن فرد در محل نشستن قرار گیرد .
 • بررسی لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید پاهای فرد معلول به هیچ مانعی برخورد نمی کند و گهواره بالابر به سر فرد نمی خورد .
 • محل کیسه ادرار را بررسی کنید و آن را در محل امن قرار دهید .
 • تسمه های پا را یکی یکی بیرون اورید به این ترتیب که اول پا را به بالا ببرید و سپس تسمه پا را بیرون آورید . سپس فرد را به سمت جلو خم کنید و یا در وضعیت به پهلو قرار دهید و آویزان کننده را در آورید . مطمئن شوید که حین در آوردن آویزان کننده پوست فرد معلول اسیب ندیده باشد . همچنین به یاد داشته باشید موقع در آوردن آویزان کننده مراقب بدن فرد باشید .
 • مطمئن شوید فرد به طور مناسب و با وضعیت صحیح در صندلی چرخدار یا تخت قرار گرفته باشد.

 

نکاتی برای ایمنی و سلامت نفرات کمکی در بالا بردن فرد معلول به روش مکانیکی

 

 • وضعیت بدنی مناسب را با خم کردن زانوهایتان و استفاده بیشتر از پاها نسبت به کمر ایجاد کنید . تسمه ها را از نظر ایمن بودن بررسی کنید .
 • محل قرار گیری کیسه ادرار را بررسی کنید .
 • مراقب باشید قبل از حرکت سیستم بالابر بیمار مکانیکی ، باسن فرد معلول یا سالمند از ته آویزان کننده بیرون نیفتاده باشد .
 • اگر فرد معلول در مسیر کوتاهی جا به جا می شود ، باید این کار را به مراقب یا نفر کمکی و تا حد امکان با ارتفاع پائین صورت گیرد . پایین آوردن کانون جاذبه ، احتمال سرازیر شدن به سمت پائین را کاهش می دهد .

 


نظرات کاربران
ارسال نظر