فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

تحرک و آموزش جابه جایی معلولین ضایعه نخاعی

تحرک و آموزش جابه جایی معلولین ضایعه نخاعی

به دنبال آسیب نخاعی ف توانایی فرد در حرکت دادن اندامش به دلیل ضعف عضلات ف استفاده از وسایل کمکی فوق الذکر ف بستری شدن طولانی مدت و یا مجموعه ای از عوامل فوق ، محدود می گردد. از آنجایی که ماندن طولانی مدت در یک وضعیت می تواند منجر به صدمه ای به شمشکلات پزشکی دیگری از قبیل : زخم های بستر ، عفونت ها ، پنومونی (عفونت ریه ) و سفتی و خشکی مفاصل گردد ، لذا شروع فعالیت های حرکتی در کوتاه ترین زمان ممکن و به گونه ای که صدمه ای به سیستم نخاعی فرد معلول وارد نشود ، از اهمیت به سزایی برخوردار است .

آگاه نمودن فرد از این واقعیت که میزان استقلال فردی که در نتیجه انجام این فعالیت ها به دست خواهد آورد ، نه تنها بستگی به سطح ضایعه وی و مشکلات پزشکی ناشی از آسیب نخاعی اش ندارد ، بلکه بر پایه میزان انگیزه و تلاشی که در کامل نمودن برنامه توانبخشی اش از خود نشان می دهد ف استوار است . مشکلاتی که می تواند فعالیت های حرکتی فرد را مختل نماید عبارتندز : جمع شدگی عضله (کوتاه شدگی دائمی یک عضله ) ، استخوان سازی نا به جا (تجمع کلسیم اطراف یک مفصل ) ف پوکی استخوان و اسپاسم عضلانی (فعالیت های بیش از حد یک عضله به علت کشش عضلانی ).

 

تغییر وضعیت بیمار از حالت خوابیدن به نشستن بر روی تخت

 

نشستن برروی تخت و انتقال بیماران ، سالمندان و معلولین از تخت به روی صندلی چرخدار بر اساس مراحل زیر صورت می گیرد :

 

 • در شرایطی که فرد معلول تحت مراقبت های شدید قرار دارد ، چنانچه جراح ارتوپد تشخیص دهد که وضعیت نخاعی فرد به حالت پایدار و ثابتی در آمده ف شروع تمرینات حرکتی برای وی تجویز می شود .
 • در این مرحله فیزیوتراپیست و پرستار به همراه یکدیگر فرد معلول را به تدریج برای نشستن آماده می نماید .
 • چنانچه تخت فرد معلول از تخت های بیمارستانی برقی باشد ، باید به منظور سازگار نمودن وضعیت بدن وی ، سر تخت را به میزان 10 تا 20 درجه بالا آورد (در صورتی که بیمار از تخت بیمارستانی مکانیکی استفاده می کند بهتر است از بالش طبی برای انجام این مار استفاده کرد ) . با انجام این کار می توان از افت فشلر خون وضعیتی بیمار جلوگیری نمود . افت فشار خون وضعیتی ف اصطلاحی پزشکی می باشد که معمولا به صورت سر گیجه یا سر درد جزئی در فرد بیمار ظاهر می شود .این حالت معمولا به دلیل کاهش فشار خون روی می دهد و واکنش طبیعی بدن در مقابل وضعیت نشستن پس از خوابیدن یا بستری بودن طولانی مدت است . بنابراین چنانچه فرد بیمار و یا معلول بستری دچار این حالت شد ، حتما فیزیوتراپیست و یا پرستار را آگاه نمائید .
 • انجام برخی تمرینات به تنفسی ، ورزش های شانه یا دست و یا پائین و یا بالا آوردن تدریجی سر تخت بیمار می تواند به برطرف شدن این حالت کمک کند . می توان در صورت لزوم فشار خون فرد بیمار را به وسیله دستگاه های اندازه گیری فشار خون دیجیتال و یا آنالوگ اندازه گیری نمود.
 • سر تخت بیمار را می توان به تدریح به طوری که میزان افت فشار خون به حداقل میزان خود برسد ، تا 60 درجه بالا آورد .

احتمالا فرد بیمار بستری مشتاقانه انتظار لحظه ای را می کشد که بتواند از حالت خوابیده به حالت نشسته در آید . نخستین باری که فرئ تلاش می کند ، ممکن است فقط بتواند در حالتی با زاویه 30 درجه بنشیند . در این وضعیت احساس عدم تعادل فرد بیمار طبیعی خواهد بود . هر چه بدن فرد بیمار بستری در تخت با روند بالا آوردن سر تخت سازگاری بیشتری پیدا نماید ، مراحل نشستن وی سریع تر و آسان تر سپری خواهد شد . در این دوره ممکن است به فرد توصیه گردد که ازجوراب واریس و یا جوراب آنتی ترومبو ( آنتی آمبولی ) که جوراب های سفیدی هستند که تا روی ران فرد بالا می آید و شکم بند کشی طبی که دور شکم را می پوشاند استفاده کند . این پوشش ها به فرد کمک می کند در هنگام بلند شدن و زمانی که در حالت نشسته قرار دارد ، فشار خونش در وضعیت ثابتی بماند .

 

روش نشستن فرد معلول بر روی صندلی چرخدار و یا ویلچر

 

 • زمانی که فرد توانایی نشستن بر روی تخت با زاویه 60 درجه را برای مدت یک ساعت یا بیشتر پیدا نومد ف می توان وی را برای نشستن بر روی صندلی چرخداربرانکاری ارتوپدی آماده کرده و او را به صندلی چرخدار منتقل کرد .
 • در صورت لزوم پشتی صندلی چرخدار برانکاردی کج می شود ، در این حالت پاهای فرد با بالا بردن جاپایی ویلچر و محافظ پا از خطر افتادن از روی صندلی چرخدار محافظت خواهد شد .
 • همزمان با سازگاری بدن فرد بیمار با این شرایط ، پشتی و پایه های ویلچربرانکاری به حالت اولیه بر گردانده می شود به این ترتیب که پشتی صندلی چرخ دار بالا آورده و پایه های آن پائین برده می شود . این مراحل با همان روند بلند شدن از تخت انجام می شود . این روند ممکن است چندین روز به طول انجامد .
 • هنگامی که فرد بیمار و یا معلول نشستن بر روی صندلی چر خدار را آغاز می نماید ، باید آموزش ببیند که حداقل هر نیم ساعت یک بار به منظور فشار برداری از روی نشیمنگاهش ، به سمت جلو یا طرفین خم شده ، با کمک دسته های صندلی چرخدار نشیمنگاهش را بلند نماید و یا پشتی صندلی چرخدار برانکاردی را به سمت عقب کج نماتید .
 • در ابتدا مدت زمانی که فرد بر روی صندلی چرخدار می نشیند ، محدود و کوتاه می باشد ولی به تدریج می توان این زمان را افزایش داد .
 • چنانچه فرد هنگام نشستن بر روی صندلی چرخدار احساس سرگیجه نماید ، می توان با خم نمودن پشتی صندلی چرخدار به برطرف نمودن این حالت او کمک کرد . چنانچه حالت سرگیجه فرد ادامه پیدا کند ، ممکن است مجبور شوید پاهای او را بالا بیاورید ، کمربند طبی و یا جوراب آنتی آمبولی را برای مدت زمان بیشتری تن وی نگه دارید ،این حالت موقتی بوده و به تدریج بدن فرد با این شرایط سازگاری پیدا خواهد کرد .

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر