فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

عوامل موثر بر کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی در سالمندان

عوامل موثر بر کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی در سالمندان

عوامل اجتماعی بر کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی سالمندان 

 

نگرش جامعه به کهولت و افزایش سن یکی از عوامل کاهش تمایلات و توانایی جنسی محسوب می گردند . اکثر افراد پیر در سطح جهانی از ابراز تمایلات خود خودداری می کنند . ایشان نگرش احتماعی فوق را قبول کرده و بعد از مدتی سعی در فراموش کردن امیال جنسی خود می نمایند . اکثر جوامع جهانی نسبت به علایق جنسی سالمندانم دید منفی داشته و چنانچه فردی با موهای سفید که همسرش یا فوت کرده و یا طلاق گرفته علاقه به ازدواج از خود نشان دهد ، به طور غیر مستقیم توسط افراد فامیل نزدیک و دور و دوستان از آن منع می گردد و به طور غیر مستقیم به او گفته می شود که بهتر است برای سفر آخرت آماده شود و شروع زندگی جدید را فعلا از سر خود دور کند . اما افراد مسن سالم که توانایی و تمایلات جنسی آنها هنوز باقی مانده است عضوی از جامعه هستند و می بایستی خواسته های آنها توسط دیگران محترم شمرده شود و به او اجازه داده شود که احساسات خود را بدون خجالت و ترس و نگرانی ابراز نماید . چنانچه فرد سالمند ، افکار قالبی برگرفته از جامعه را دربست قبول کند کم کم خود نیز بر این باور می رسد که ناتوان است . طرز تفکر هر کس می تواند زندگی وی را تعریف کند . پس بجز مرگ که واقعیتی مطلق است همه چیز دیگر را باید در بوته منطق و تفکر گذاشت و آنگاه پذیزفت . 

 

اکثر مطالعات علمی بر این نکته تاکید دارند که پیری لزوما با نارسایی های جنسی ممکن است همراه نباشد و هستند کسانی که تا آخرین روزهای زندگی از این موهبت لذت برده و کاهش های موقتی و یا نارسایی ها ، آنها را از انجام وظیفه زناشویی دور نکرده است . البته بیماری های جسمی می توانند باعث نارسایی های جنسی گردند. محققین دریافته اند که اکثر ناتوانایی و بی میلی های واقعی یا نتیجه بیماری و یا داروها می باشند و افزایش سن نقش کوچکتری در ایجاد بی میلی واقعی بازی می کند . وجود بیماری ها باعث تجویز دارو توسط پزشک می گردد و داروها نیز اثر منفی خود را در رفتارهای جنسی گذارده و دایره مریض ،  بیماری و دارو را باعث می گردند . 

 

داروها : کشنده تمایلات و توانایی جنسی در سالمندان 

 

خیلی از داروها یی که برای سالمندان تجویز می گردد می توانند باعث اختلال در رفتارهای جنسی گردند . داروهای ضد فشار خون و ضد افسردگی مهمترین این داروها محسوب می گردند و اغلب سالمندان کاهش تمایلات و توانایی ها را مربوط به داروها ندانسته و تصور می کنند که دلیل این نارسایی ها ، پیری می باشد . در ضمن عوامل دیگر مانند تغذیه نامرتب و رژیم های غذایی غلط ، کشیدن سیگار و سایر مواد مخدر ، بی توجهی به نرمش و ورزش می توانند به اندازه داروها بر نارسایی های جنسی اثر سوئ بگذارند. بعد از مطالعه این مقاله با پزشک خود در مورد مطالب مهمی که از بعد جنسی شما را آزار می دهد صحبت کنید و خجالت نکشید زیرا پزشکان محترم قادر به درک مسائل شما بدون اظهارات شما نیستند . مسائل جنسی در انسان را با تست نمی توان تعیین نمود ، پس مشاوره و مذاکره راجع به آنها پزشک را قادر می سازد که در تجویز داروها احتمالا تعدیل های لازمه را به وجود آورد . 

 

تصور بفرمایید آقای الف ، 69 ساله با فشار خون به مطب پزشک مراجعه می کند ، از آنجایی که آقایان و خانم های پزشک مدت کوتاهی برای هر بیمار دارند و آقای الف راجع به رژیم غذایی و نوع تغذیه و رفتارهای اجتماعی مانند سیگار و غیره به پزشک توضیحی نمی دهد ، پزشک نیز داروی کاهش فشار خون که ایشان را از بیماری قلبی و یا سکته قلبی و مغزی دور نگاه می دارد ، تجویز می نماید . روزی 2 عدد قرص ضد فشار خون تا روز مرگ مصرف کنید تا از سکته و یا بیماری عروقی فوت نکنید ، پزشک برای حفظ جان بیمار داروی لازم را تجویز می نماید . آقای الف از پزشک سوال می کند که آیا مصرف این قرص ها حتما لازم است و پزشک از آقای الف سوال می کند که ، آیا می خواهی سکته کنی ؟ و صحبت تمام می شود و زندگی آقای الف از روز بعد تغییر می کند . پزشک وظیفه خود را وجدانا انجام داده و هیچ گونه ایرادی بر ایشان وارد نیست . 

 

دکتر ادل مان آمار جالبی را ارائه می دهد که لازم به توضیح می باشد . سالمندان 65 سال به بالا با افزایش خفیف فشار خون ( 15% ) ، احتمال ابتلا به سکته در ده سال آینده دارند . داروهای کنترل کننده فشارخون بر اساس گزارشات کمپانی های داروسازی فقط 20% احتمال ابتلا به سکته را کاهش می دهند ( در صثورتی که بیمار به طور مرتب قرص های کنترل فشار خون را مصرف کند ) . محاسبات و تجزیه و تحلیل این دو احتمال به ما ثابت می کند که آقای الف اگر مرتب تا آخر عمر داروی کنترل فشار خون خود را مصرف کند فقط 3 درصد احتمال ابتلا به سکته را در خود کاهش داده است . دکتر ادل مان با مراجعه به آمارهای سازمان ملی آمار و زمینه یابی سلامت ، ابراز می دارد که اثار جانبی مصرف قرص کنترل فشارخون می تواند توانایی جنسی را تا 70 درصد کاهش دهد و 45 درصد سبب صدمه کبد شود . این آثار جانبی هنگام تجویز دارو و مد نظر قرار نمی گیرد زیرا که جان اتسان مهمتر از کیفیت زندگی است . حفظ جان بیمار و مبادله آن با توانایی جنسی و صدمه کبدی استاندارد عملکرد پزشکان در سرار دنیا می باشد . آیا راه های دیگری برای کاهش فشارخون وجود ندارد ؟ آقای الف 69 ساله حدود 10 کیلو اضافه وزن دارد . اگر ایشان وزن خود را به وسیله رژیم مناسب و ورزش و نرمش کاهش دهند آیا این کاهش وزن می تواند فشار خون ایشان را کاهش دهد ؟ مطالعات بیشماری جواب این سوال را مثبت می دهند . کاهش وزن در افراد سالمند می تواند باعث فشار خون آنها شود .مخصوصا که اضافه وزن در سنین بالا شامل عضلات نیست و اکثرا چربی جمع شده در اطراف معده از داخل و خارج است که تنفس و راه رفتن را مشکل می کند . 

 

پزشک مورد نظر به آقای الف پیشنهاد می دهد که از رژیم غذایی و ورزشی پیروی کند ولی مطمئن است و احتمال می دهد که آقای الف 69 ساله ترجیح می دهد قرص فشارخون بخورد ولی همان غذاها را به همان صورت قدیم تناول کند و احتمالا برای یک هفته یا بیشتر دوباره تغذیه خود را به همان صورت گذشته انجام دهد . آقای الف همان دارو را حاضر است مصرف کند ولی اقدام دیگری در جهت کاهش وزن نکند. آقای الف می داند از زمانی که قرص فشار خون مصرف می کند از تمایلات و توانایی های جنسی کمتری برخوردار است ولی آیا حاضر است برای 3 درصد کاهش احتمال سکته از رضایت جنسی بگذرد ؟ اهمیت فعالیت جنسی می تواند در تصمیمات آقای الف موثر باشد . با خواندن مطالب ذکر شده آقای الف می داند که کاهش تمایلات و ناتوانی جنسی به سن مرتبط است ولی آثار جانبی قرص فشارخون در این مورد بیشتر است و آقای الف می تواند با ورزش ( پیاده روی ) و رژیم غذایی قرص مصرف نکند و قدرت جنسی خود را دوباره به دست آورد . 

آقای الف یک نمونه از میلیون ها سالمند است . در امریکا 70 درصد سالمندان قرص کنترل فشارخون مصرف می کنند. و ایرانی ها نیز هر کدام یک کیسه  دارو دارند که یکی از آنها قرص کنترل فشار خون است . زمانی که آقای الف احساس کاهش تمایلات جنسی می کند و یا به دلایل دیگر و دردهای غیر نترقبه احساس می کند احتیاج به قرص های ضد افسردگی دارد ، به پزشک مراجعه می کند و حتی اسامی قرص های ضد افسردگی را هم بخوبی می داند و تقاضای قرص ضد افسردگی می کند که این قرص ها آثار جانبی بسیار مخرب برای تمایلات و توانایی های جنسی دارند. 30 درصد سالمندان آمریکایی قرص های ضد افسردگی مصرف می کنند. و احتمالا گروه هایی از سالمندان ایرانی نیز از این قرص ها استفاده می کنند. قرص های ضد التهاب مفاصل که از خانواده کورتن باشند می تواند به طور موقت باعث ناتوانی جنسی گردد. قرص های ضد درد باعث کاهش حساسیت پوستی شده و لذت تماس جسمی را کم می کند و می تواند نعوظ را کاهش دهد . قرص های ضد زخم معده مانند سایمتیدین نشان داده شده که می تواند سبب ناتوانی جنسی گردد . 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر