فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

مراقبت ازز سوند های ادراری سالمندان

مراقبت ازز سوند های ادراری سالمندان

بی اختیاری ادرار و استفاده از سوند های فولی

 

 سوند ادراری می تواند منجر به عفونت گردد. پس توجه به بعضی نکات جهت جلوگیری از عفونت لازم است . همیشه پس از اتصال سوند و پس از آن دست هایتان را با قدری آب داغ و صابون بشوئید و همیشه دستکش یک بار مصرف تمیز به دست کنید . نقطه ورودی سوند به بدن باید قبل از ورود سوند ، با آب تمیز و محلول شوینده تمیز شده باشد. البته محلول باید استاندارد بوده و به دستور پزشک مشخص شده باشد.کیسه جمع آوری ادرار باید در سطحی پایین تر از سطح مثانه باشد تا سبب شود که ادرار از مثانه به سطح پایین تر منتقل شود و از جمع شدن ادرار در مثانه جلوگیری شود و عفونت حاصل نگردد . کنترل کیسه و نظارت بر آن لازم است و باید قبل از پر شدن خالی شود. کیسه را حداقل یک بار در روز خالی کنید. تعویض سوند باید به طور منظم و به وسیله پرستار چک شود و متناسب با نوع جنس سوند درموعد مقرر باید تعویض شود . معمولا سوند های فولی لاتکس هفته ای یک بار و سوند های فولی سیلیکونی ماهی یکبار تعویض می شود. و در صورتی که رسوبات و یا موکوس ها در لوله جمع شوند می توانند مسدود کننده شوند. اگر ادرار به مدت 2 ساعت به کیسه ادرار نیامد سوند باید چک شود و متخصص باید آگاه گردد. مسدود شدن لوله به مدت بیش از 2 ساعت می تواند مسئله ساز باشد لذا کوتاهی نفرمایید   و پرستار را مطلع کنید. در صورتی که سند مسدود شود ممکن است شخص در سمت پایین شکم احساس فشار نماید و نیز ممکن است که ادرار از اطراف سوند به ملافه های تخت یا پوشک مخصوص بی اختیاری نشت کند.. در چنین شرایطی سوند باید تعویض شود و یا شستشو گردد .

 

در صورتی که برای تعویض سوند و نگهداری از بیمار و یا سالمند  آموزش دیده اید می توانید با سرنگ های حبابی به آب وارد کنید و آن را شستشو دهید . سوند را از کیسه جدا کنید و نوک سرنگ استریل را در آن جا دهید و محلول ابیاری یا شستشو را به ترریج بریزید و این کار را به دقت از طریق سرنگ انجام دهید تا حدی که احساس کنید رسوبات کنده شده و جریان پیدا کرده اند . اگر این عمل را نیاموخته اید پرستار می تواند سوند را عوض کند.

 

هشدار  :  زمانی که بیمار از سوند استفاده  می کند مهم است که مواظب باشید تا باکتری ها به مجرای ادرار وارد نشوند و ایجاد عفونت ننمایند . جهت پیشگیری از آلودگی ، زمانی که لوله را از کیسه جمع آوری ادرار جدا می کنید دقت نمایید که پایانه های استریل لوله در سطوح غیر استریل قرار نگیرند . از الکل و یا مواد ضد عفونی کننده جهت تمیز نگاه داشتن آنها استفاده کنید.

 

چگونه از انسداد سوند های ادراری پیشگیری کنید َ

 

در اینجا بعضی روش ها وجود دارد که می تواند از انسداد سوند جلوگیری نماید و عفونت را کاهش دهد :

 

  • اجازه دهید که شخص بیماردر هر روز هشت لیوان آب بنوشد.
  • در طول روز و در صورت امکان به شخص بیمار آب زرشک ، آب انار ، آب آلبالو بدهید تا به اسیدی شدن ادرار او کمک نموده و از جمع شدن باکتری ها در مثانه جلوگیری نماید.
  • کیسه جمع آوری ادراررا در زیر سطح مثانه حفظ کنید تا ادرار به راحتی از مثانه تخلیه شود.
  • مواظب باشید که لوله سوند پیچ نخورد.
  • لوله را در زیر ران و پای بیمار قرار ندهید چون وزن فرد می تواند از حرکت ادرار جلوگیری کند.

چنانچه فرد قادر به ترک رختخواب و یا حتی منزل است ، کیسه جمع آوری ادرار در کنار پای فرد قرار می گیرد و چون در زیر لباس است غیر قابل مشاهده بوده و فرد می تواند به حالت عادی حرکت    کند. البته در این مورد کیسه باید به طور مرتب چند بار در روز خالی شود. از پرستار بخواهید که چگونگی نصب آن را به شما بیاموزد.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر