فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

معضلات و ناهنجاری های حافظه در سالمندان

معضلات و ناهنجاری های حافظه در سالمندان

مشکلات حافظه ، دمانس و یا آلزایمر ؟

 

متاسفانه وقتی افراد دچار مسئله حافظه می گردند فکر می کنند که به بیماری دمانس و یا آلزایمر مبتلا شده اند که این واقعیت ندارد و استرس و اضطراب می تواند سبب از دست دادن حافظه گردد، و ترکیب این دو می تواند تاثیر مجدد بر حافظه داشته باشد . بخش دیگری از این کتاب راجع به بیماری آلزایمر است . علاوه بر آن جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کتای آلزایمر به قلم دکتر محمد صودیانی مراجعه کنید. سالمندان   را مطمئن کنید   که تا زمانی که وجود بیماری آلزایمر توسط پزشک تشخیص داده نشده ، به این بیماری مبتلا نیستند و جهت افزایش اطمینان نکات زیر را به ایشان القا کنید :

 

 • علائمی ایجاد کنید تا شخص کارهای روزانه مانند خوردن ، خاموش کردن کولر و یا گاز ، قفل کردن درب ها را به واسطه این علائم به خاطر بسپارد.
 • سالنامه بزرگی با اعداد بزرگ به شخص بدهید تا در حفظ تاریخ ها و رخدادها مانند تولد عزیزان و سایر اتفاقات بتواند با مراجعه به سالنامه حافظه خود را آزمایش کند.
 • بر روی رخدادها و مناسبات مهم با رنگ های مختلف دایره بکشید تا یاد آوری مناسبی برای او باشد .
 • ساعتی با شماره های بزرگ تهیه کنید تا مجبور نباشید از عینک استفاده کند و زمان را به عنوان یک معیار حافظه مورد استفاده قرار دهد.
 • اغلب دیده می شود که سالمندان صرف غذا را فراموش می کنند، ایجاد یک برنامه منظم ، کمک مهمی در این زمینه است.
 • فهرست کارهای روزانه را روی درب یخچال نصب نمایید تا به وسیله آن در انجام امور روزانه به شخص یاد آوری شود.
 • تهیه یک یادداشت راجع به انجام فرایض مذهبی و یا ساعت های مخصوص با زنگ اذان کمک موثری در به یاد آوردن زمان انجام فرایض است.
 • بر روی کشوها و جعبه ها اطلاعات اشیائ موجود را یادداشت نمایید.
 • با تلفن های همراه با عشق و محبت خود ، سالمند را از کارها و اموری که باید انجام دهد  آگاه کنید.
 • اقلامی مانند کلید ها ، عینک ها و داروها را در جای مخصوص و به ترتیبی قرار دهید تا سالمند در صورت نیاز در جاهای دیگر به دنبال آنها نگردد.
 • با نصب دستبند و یا گردن بند دارای اطلاعات لازم ، به بیمارانی که دچار مشکل شدید حافظه هستند کمک کنید تا در صورت نیاز ، محل مراجعت خود را به وسیله دیگران پیدا کند.
 • از سالمند خود بخواهید که جدول روزنامه را حل کند ، زبان جدیدی بیاموزد و یا به کلاس های ارتقای حافظه مراجعه کند.

 

در صورتی که مسائل حافظه ای عزیزتان باعث اختلال زندگی روزمره او شده تماس با پزشک نورو لوژیست ( متخصص مغز و اعصاب ) الزامی است .

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر