فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

مناسب سازی سرویس بهداشتی برای معلولین و سالمندان

مناسب سازی سرویس بهداشتی برای معلولین و سالمندان

فضاهای شهری بر اساس تساوی حقوق شهروندی به همه شهروندان از هر گروه و طیفی تعلق دارد . اما بسیاری از گروه های اجتماعی به دلیل نبود شرایط مناسب سازی ، امکان استفاده از این محیط را دارا نمی باشند . همه آحاد جامعه باید قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از ساختمان ها و اماکن عمومی ، معابر شهری ، مراکز تفریحی و تجاری ، بیمارستان ها و مراکز درمانی ، هتل ها و ادراجات دولتی تردد کرده و از کلیه حقوق اجتماعی خود بر خوردار باشند . مناسب سازی محیط زندگی معلولین با توانمند سازی معلولین ارتباط مستقیمی دارد . با مناسب سازی محیط زندگی معلولین می توان شرایط و امکان استقلال ، خود باوری ، خود اتکایی نسبی حرکنی ، شغلی و مالی معلولین را فراهم نمود . مناسب سازی یعنی ایجاد محیط های بدون مانع و یا تسهیل دسترسی برای همه افراد جامعه اعم از سالمندان و معلولین ، مناسب سازی محیط یکی از راهکارهای ارتقائ کیفیت زندگی برای کلیه افراد جامع به ویژه افراد دارای معلولیت است . قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در ماده 2 خود به این مهم اشاره کرده است که کلیه وزارتخانه ها ، موسسات و سازمان ها و شرکت های دولتی و نهاد های عمومی و انقلابی موظفند در طراحی ، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولین همچون افراد عادی فراهم شود .

 

بیش از یک میلیون و سیصد هزار معلول در کشور وجود دارد که معلولان جسمی و حرکنی بیشترین فراوانی را در بین آنها به خود اختصاص داده اند . معلولین ذهنی در رتبه دوم قرار دارند . به عبارتی دیگر بین  10 تا 15 درصد جمعیت کشور را افراد کم توان جسمی و حرکتی و معلولان تشکیل می دهند . جانبازان ، معلولان مادرزادی ، معلولان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی و سوانح رانندگی بخشی از جامعه معلولان کشور را تشکیل می دهند . علاوه بر اینها سالمندان که امروزه حدود 20 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند نیز از گروه هایی هستند که فعالیت و حضور حداکثری آنها در اجتماع نیازمند ایجاد فضاهای مناسب و در دسترس می باشد . یکی از مهم ترین فضاهایی که عدم مناسب سازی آن می توانند افراد کم توان و دارای معلولیت را با مشکل رو به رو کرده و مانع حضور جدی آنها در جامعه شود ، سرویس های بهداشتی اماکن می باشند . ما در این مقاله به به تمامی موارد پیرامون مناسب سازی سرویس بهداشتی برای افراد معلول و سالمندان می پردازیم .

 

ویژگی های یک سرویس بهداشتی مناسب برای افراد معلول ، سالمند و یا کم توان که از صندلی چرخدار استفاده می کنند : 

 

 • عدم وجود پله و ارتفاع درب ورودی سرویس بهداشتی ، آستانه درب سرویس بهداشتی باید با کف هم سطح باشد تا یک سطح صاف و بدون مانع برای حرکت صندلی چرخدار و یا ویلچر فراهم آید . دستگیره درب  سرویس بهداشتی باید به گونه ای باشد که استفاده از آن برای افراد معلول آسان باشد و بهتر است از نوع اهرمی تهیه شده باشد . 
 • عدم وجود سطح شیب دار و یا شیب نامناسب 
 • عرض مناسب درب ورودی سرویس بهداشتی مخصوص سالمندان و معلولان نباید کمتر از 82 سانتیمتر بوده  و یا معادل 32 اینچ باشد . درب سرویس بهداشتی معلولان نباید به  طرف داخل باز شود بلکه باید به طرف بیرون باز شود تا در صورت نیاز بتوان درب را به آسانی باز کرد و به فرد معلول کمک رساند . 
 •  سهولت و راحتی در باز و بسته شدن درب ورودی سرویس بهداشتی مخصوص معلولان 
 • فضای داخلی سرویس بهداشتی با شعاع 150 سانتی متر که امکان مانور صندلی چرخدار را فراهم آورد . ابتدا اگر به ناچار فضای داخلی سرویس کوچک تر بود ، در صورتی که ویلچر بتواند یک چرخش سه نقطه ای هم داشته باشد قابل قبول است . 
 • ارتفاع نشیمنگاه صندلی توالت فرنگی در سرویس های مناسب سازی شده برای معلولین باید حداکثر 47 سانتیمتر برابیر با 18 اینچ از کف سرویس بهداشتی باشد . 
 • استفاده از دستگیره های کمکی سالمندان و معلولین به صورت عمودی و افقی در اطراف توالت فرنگی برای کمک به حفظ تعادل افراد کم توان و کمک به بلند شدن و نشستن آن ها برروی توالت فرنگی بسیار مثمر ثمر می باشد . 
 • نصب روشویی در ارتفاع حداکثر 78 سانتی متر از کف سرویس بهداشتی الزامی می باشد . 
 • روشویی مخصوص سرویس بهد اشتی افراد معلول و یا سالمندی که از ویلچر استفاده می کنند ،  باید بدون پایه بوده تا امکان قرار گیری صندلی چرخدار در زیر آن میسر باشد . به طوری که زانوهای فرد ویلچری به راحتی در زیر روشویی قرار گیرد . 
 • قرار گرفتن آینه با قابلیت تنظیم زاویه دید برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند . 
 • سایر امکانت هم باید طوری نصب شوند که به راحتی در دسترس فرد در حالت نشسته قرار داشته باشند . 
 • قرا گرفتن ظرف مایع صابون ، خشک کن دست ، دستمال توالت در ارتفاع مناسب 
 • کف سرویس بهداشتی باید کاملا ضد لغزش باشد . استفاده از مصالح و سرامیک های عاج د ار ، کف پوش های ضد لغزش و یا نوار های ضد لغزش می تواند در جلوگیری از لیز خوردن و افتادن سالمندان و معلولین در سرویس بهداشتی موثر باشد .

 

در کشورهای پیشرفته هر کجا سرویس بهداشتی برای آقایان و خانم ها ایجاد شده باشد در کنار آن سرویس بهداشتی مخصوص افراد سالمند و معلول نیز تعبیه شده و با علائم ویژه مشخص شده است . در کشور ما عدم وجود سرویس بهداشتی مخصوص افراد معلول و کم توان جسمس وحرکتی یکی از معضلات عمومی در حوزه گردشگری شهری و برون شهری و رفاه اجتماعی می باشد . در ایران فقط در برخی از فرودگاه ها که ملزم به رعایت قئوانین بین المللی هستند می توان وجود سرویس های بهداشتی مخصوص سالمندان و افراد دارای معلولیت را مشاهده کرد . معلولان و سالمندان در سطح شهر ، مراکز خرید و پارک ها نمی توانند یک سرویس بهداشتی پیدا کنند که برای استفاده افراد کم توان تجهیز و مناسب سازی شده باشد . این در حالی است که سالمندان و افراد ناتوان در مقایسه با دیگر افراد جامعه در شرایطی برابر ، بیشتر نیازمند استفاده از سرویس بهداشتی می باشند . با افزایش جمعیت سالمندان و معلولان در کشور ، مسئولین به فکر افتاده اند و با تنظیم آئین نامه اجرایی ، تمامی ادارجات دولتی و شرکت های خصوصی ، مدیران مراکز تجاری و تفریحی و مراکز تحت نظر سازمان شهرداری ها را موظف کرده اند تا در مراکز تحت پوشش خود ، سرویس بهداشتی ویژه برای استفاده سالمندان ، معلولین و جانبازان مناسب سازی و ایمن سازی کنند . 

شرکت فنی و مهندسی مدیکال بازار با کادری مجرب در زمینه پزشکی و مهندسی آماده بازدید از اماکن عمومی و مراکز دولتی و خصوصی ، هتل ها و مراکز تفریحی ، بیمارستان ها و مراکز درمانی بوده تا متناسب به شرایطی محیطی و مکانی و میزان بودجه اختصاص یافته به بهترین شیوه ، سرویس بهداشتی ، حمام ، راهرو ها و راه پله های مرکز تحت پوشش شما مدیر محترم را برای استفاد ه آسان تر و ایمن تر سالمندان و معلولین مناسب سازی کند . 

 

قانون ضوابط طراحی معماری برای افراد معلول جسمی و حرکتی در مورد طراحی فضاهای سرویس بهداشتی 

 

 • در ساختمان های عمومی تعبیه سرویس بهداشتی نخصوص افراد معلول الزامی است .
 • کف فضای سرویس بهداشتی باید غیر لغزنده باشد . 
 • حداقل اندازه فضای سرویس بهداشتی باید 150 در 170 سانتیمتر باشد تا گردش صندلی چرخدار در آن امکان پذیر باشد . 
 • درب سرویس بهداشتی باید به طرف بیرون باز شود تا گشودن ان در مواقع اضطراری از بیرون امکان پذیر باشد . 
 • نصب کاسه مستراح فرنگی به ارتفاع 45 سانتیمتر از کف و با فاصله 30 سانتیمتر از دیوار مجاور الزامی است . 
 • نصب میله های دستگرد با مشخصات بند 1-1-6  در طرفین کاسه مستراح به ارتفاع 70 سانتیمتر از کف سرویس بهداشتی و 20 سانتیمتر جلوتر از لبه کاسه توالت الزامی است . 
 • نصب میله های دستگرد کمکی عمودی با فاصله 30 سانتیمتر جلو تر از کاسه توالت و 40 سانتیمتر بالاتر از نشیمنگاه  مستراح بر روی دیوار مجاور اجباری است . دامنه نوسان میله ها ی عمودی باید 80 تا 120 سانتیمتر از کف باشد . 
 • نصب میله های دستگرد اضافی افقی بر روی قسمت داخلی درب به ارتفاع 80 سانتیمتر از کف و حداکثر 15 سانتیمتر فاصله از محور لولا و با طول حداقل 30 سانتیمتر الزامی است . 
 • کاسه دست شویی باید در فضایی به ابعاد 75 در 120 سانتیمتر قرار گیرد تا دستیابی از روبه رو را فراهم سازد . 
 • پیش بینی فضای آزاد به ارتفاع  75 سانتیمتر از کف سرویس بهداشتی مخصوص معلولین تا لبه دستشویی الزامی است . عمق فضاهای آزاد برای زانو باید 20 سانتیمتر و برای نوک پا 45 سانتیمتر باشد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر