فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

هر آنچه در مورد دستگاه بزرگ کننده آلت اکستندر باید بدانید

دستگاه بزرگ کننده آلت اکستندر یک دستگاه توانبخشی مخصوص آقایان می باشد که بر پایه علم پزشکی ساخته شده است و در صورت تجویز پزشک مورد استفاده مردانی قرار می گیرد که از اندازه سایز آلت خود رضایت ندارند . با مداومت در استفاده از این دستگاه می توان بعد از گذشت مدت زمانی تغییر سایز در طول و در قطر آلت را احساس کرد . برای آشنایی بیشتر شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کنم .

مراقبت های پس از عمل جراحی پروتز باسن

یکی از عمل های زیبایی که در میان بانوان رواج یافته و از هواداران زیادی بر خوردار می باشد عمل جراحی پروتز باسن می باشد که برای بزرگ شدن و یا فرم دادن به باسن انجام می شود . جراحی پروتز باسن نیاز به مراقبت های بسیاری دارد که شخصی که تحت عمل جراحی قرار گرفته باید به آنها عمل کند تا سریع تر بهبود یافته و بتواند روند طبیعی زندگی خود را از سر گیرد . داشتن یک باسن جذاب برای اکثر بانوان امری مطلوب محسوب می شود .

مناسب سازی فضای شهری برای معلولان

مفهوم معلولیت نتیجه ای است که از تعامل بین افراد دارای ناتوانی جسمی با موانع اجتماعی محیطی ناشی می شود و آنان را از مشارکت موثر و کامل با دیگران باز می دارد. از این رو تبعیض در مورد هر انسان بر اساس معلولیت تضییع ارزش و کرامت ذاتی اوست .

مشکلات گوارشی در افراد مبتلا به ام اس

مشکلات روده ای به طور شایعی توسط بیماران مبتلا به ام اس تجربه می شود . تخمین های زده شده در رابطه با تعداد افراد گرفتار این مشکل متفاوت است . در حالی که اعتقاد بر این است که حدود نصف بیماران این مشکلات را در مراحلی تجربه می کنند .

درمان انزال زودرس در آقایان بدون استفاده از دارو

زود انزالی در آقایان یکی از مشکلات رایج در میان مردان جامعه ما می باشد . مشکلات اقتصادی ، تغذیه نامناسب ، استرس و اضطراب از جمله مهم ترین عوامل به وجود آورنده این عارضه در میان مردان می باشد . زود انزالی خود یک مشکل است که می تواند مشکلات بزرگ تری را به دنبال خود بیاورد . زود انزالی و عدم رضایت شریک جنسی تا آنجا پیش می رود که منجر به فروپاشی کانون گرم خانه می شود . خیانت به همسر گزینه دیگری می باشد که در پی این بیماری گریبان گیر خانواده ها خواهد شد . از طرف دیگر مردانی که با این مشکل رو به رو هس

میزان طبیعی فعالیت جنسی در سالمندان

فعالیت جنسی یک نیاز مبرم برای بشر است که سن و سال نمی شناسد ولی میزان تقاضای آن در هر سنی متفاوت است .

تعریف و تغییرات توانایی جنسی در چارچوب سن

اشخاص فعال از بعد فیزیکی و روحی که به طور مرتب فعالیت جنسی داشته اند ، می توانند توانایی جنسی خود را تا بعد از سن 80 سالگی حفظ کنند

بررسی عملکرد جنسی سالمندان از جنبه فیزیولوژی

تفاوت عملکرد جنسی افراد در میانسالی و سالمندی

عوامل موثر بر کاهش میل جنسی و ناتوانی جنسی در سالمندان

مناسب سازی سرویس بهداشتی برای معلولین و سالمندان

مناسب سازی سرویس بهداشتی برای معلولین و سالمندان

فضاهای شهری بر اساس تساوی حقوق شهروندی به همه شهروندان از هر گروه و طیفی تعلق دارد . اما بسیاری از گروه های اجتماعی به دلیل نبود شرایط مناسب سازی ، امکان استفاده از این محیط را دارا نمی باشند . همه آحاد جامعه باید قادر باشند آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از ساختمان ها و اماکن عمومی ، معابر شهری ، مراکز تفریحی و تجاری ، بیمارستان ها و مراکز درمانی ، هتل ها و ادراجات دولتی تردد کرده و از کلیه حقوق اجتماعی خود بر خوردار باشند . مناسب سازی محیط زندگی معلولین با توانمند سازی معلولین ارتباط مستقیمی دارد . با مناسب سازی محیط زندگی معلولین می توان شرایط و امکان استقلال ، خود باوری ، خود اتکایی نسبی حرکنی ، شغلی و مالی معلولین را فراهم نمود . مناسب سازی یعنی ایجاد محیط های بدون مانع و یا تسهیل دسترسی برای همه افراد جامعه اعم از سالمندان و معلولین ، مناسب سازی محیط یکی از راهکارهای ارتقائ کیفیت زندگی برای کلیه افراد جامع به ویژه افراد دارای معلولیت است . قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در ماده 2 خود به این مهم اشاره کرده است که کلیه وزارتخانه ها ، موسسات و سازمان ها و شرکت های دولتی و نهاد های عمومی و انقلابی موظفند در طراحی ، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولین همچون افراد عادی فراهم شود .

 

بیش از یک میلیون و سیصد هزار معلول در کشور وجود دارد که معلولان جسمی و حرکنی بیشترین فراوانی را در بین آنها به خود اختصاص داده اند . معلولین ذهنی در رتبه دوم قرار دارند . به عبارتی دیگر بین  10 تا 15 درصد جمعیت کشور را افراد کم توان جسمی و حرکتی و معلولان تشکیل می دهند . جانبازان ، معلولان مادرزادی ، معلولان ناشی از حوادث و بلایای طبیعی و سوانح رانندگی بخشی از جامعه معلولان کشور را تشکیل می دهند . علاوه بر اینها سالمندان که امروزه حدود 20 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند نیز از گروه هایی هستند که فعالیت و حضور حداکثری آنها در اجتماع نیازمند ایجاد فضاهای مناسب و در دسترس می باشد . یکی از مهم ترین فضاهایی که عدم مناسب سازی آن می توانند افراد کم توان و دارای معلولیت را با مشکل رو به رو کرده و مانع حضور جدی آنها در جامعه شود ، سرویس های بهداشتی اماکن می باشند . ما در این مقاله به به تمامی موارد پیرامون مناسب سازی سرویس بهداشتی برای افراد معلول و سالمندان می پردازیم .

 

ویژگی های یک سرویس بهداشتی مناسب برای افراد معلول ، سالمند و یا کم توان که از صندلی چرخدار استفاده می کنند : 

 

 • عدم وجود پله و ارتفاع درب ورودی سرویس بهداشتی ، آستانه درب سرویس بهداشتی باید با کف هم سطح باشد تا یک سطح صاف و بدون مانع برای حرکت صندلی چرخدار و یا ویلچر فراهم آید . دستگیره درب  سرویس بهداشتی باید به گونه ای باشد که استفاده از آن برای افراد معلول آسان باشد و بهتر است از نوع اهرمی تهیه شده باشد . 
 • عدم وجود سطح شیب دار و یا شیب نامناسب 
 • عرض مناسب درب ورودی سرویس بهداشتی مخصوص سالمندان و معلولان نباید کمتر از 82 سانتیمتر بوده  و یا معادل 32 اینچ باشد . درب سرویس بهداشتی معلولان نباید به  طرف داخل باز شود بلکه باید به طرف بیرون باز شود تا در صورت نیاز بتوان درب را به آسانی باز کرد و به فرد معلول کمک رساند . 
 •  سهولت و راحتی در باز و بسته شدن درب ورودی سرویس بهداشتی مخصوص معلولان 
 • فضای داخلی سرویس بهداشتی با شعاع 150 سانتی متر که امکان مانور صندلی چرخدار را فراهم آورد . ابتدا اگر به ناچار فضای داخلی سرویس کوچک تر بود ، در صورتی که ویلچر بتواند یک چرخش سه نقطه ای هم داشته باشد قابل قبول است . 
 • ارتفاع نشیمنگاه صندلی توالت فرنگی در سرویس های مناسب سازی شده برای معلولین باید حداکثر 47 سانتیمتر برابیر با 18 اینچ از کف سرویس بهداشتی باشد . 
 • استفاده از دستگیره های کمکی سالمندان و معلولین به صورت عمودی و افقی در اطراف توالت فرنگی برای کمک به حفظ تعادل افراد کم توان و کمک به بلند شدن و نشستن آن ها برروی توالت فرنگی بسیار مثمر ثمر می باشد . 
 • نصب روشویی در ارتفاع حداکثر 78 سانتی متر از کف سرویس بهداشتی الزامی می باشد . 
 • روشویی مخصوص سرویس بهد اشتی افراد معلول و یا سالمندی که از ویلچر استفاده می کنند ،  باید بدون پایه بوده تا امکان قرار گیری صندلی چرخدار در زیر آن میسر باشد . به طوری که زانوهای فرد ویلچری به راحتی در زیر روشویی قرار گیرد . 
 • قرار گرفتن آینه با قابلیت تنظیم زاویه دید برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند . 
 • سایر امکانت هم باید طوری نصب شوند که به راحتی در دسترس فرد در حالت نشسته قرار داشته باشند . 
 • قرا گرفتن ظرف مایع صابون ، خشک کن دست ، دستمال توالت در ارتفاع مناسب 
 • کف سرویس بهداشتی باید کاملا ضد لغزش باشد . استفاده از مصالح و سرامیک های عاج د ار ، کف پوش های ضد لغزش و یا نوار های ضد لغزش می تواند در جلوگیری از لیز خوردن و افتادن سالمندان و معلولین در سرویس بهداشتی موثر باشد .

 

در کشورهای پیشرفته هر کجا سرویس بهداشتی برای آقایان و خانم ها ایجاد شده باشد در کنار آن سرویس بهداشتی مخصوص افراد سالمند و معلول نیز تعبیه شده و با علائم ویژه مشخص شده است . در کشور ما عدم وجود سرویس بهداشتی مخصوص افراد معلول و کم توان جسمس وحرکتی یکی از معضلات عمومی در حوزه گردشگری شهری و برون شهری و رفاه اجتماعی می باشد . در ایران فقط در برخی از فرودگاه ها که ملزم به رعایت قئوانین بین المللی هستند می توان وجود سرویس های بهداشتی مخصوص سالمندان و افراد دارای معلولیت را مشاهده کرد . معلولان و سالمندان در سطح شهر ، مراکز خرید و پارک ها نمی توانند یک سرویس بهداشتی پیدا کنند که برای استفاده افراد کم توان تجهیز و مناسب سازی شده باشد . این در حالی است که سالمندان و افراد ناتوان در مقایسه با دیگر افراد جامعه در شرایطی برابر ، بیشتر نیازمند استفاده از سرویس بهداشتی می باشند . با افزایش جمعیت سالمندان و معلولان در کشور ، مسئولین به فکر افتاده اند و با تنظیم آئین نامه اجرایی ، تمامی ادارجات دولتی و شرکت های خصوصی ، مدیران مراکز تجاری و تفریحی و مراکز تحت نظر سازمان شهرداری ها را موظف کرده اند تا در مراکز تحت پوشش خود ، سرویس بهداشتی ویژه برای استفاده سالمندان ، معلولین و جانبازان مناسب سازی و ایمن سازی کنند . 

شرکت فنی و مهندسی مدیکال بازار با کادری مجرب در زمینه پزشکی و مهندسی آماده بازدید از اماکن عمومی و مراکز دولتی و خصوصی ، هتل ها و مراکز تفریحی ، بیمارستان ها و مراکز درمانی بوده تا متناسب به شرایطی محیطی و مکانی و میزان بودجه اختصاص یافته به بهترین شیوه ، سرویس بهداشتی ، حمام ، راهرو ها و راه پله های مرکز تحت پوشش شما مدیر محترم را برای استفاد ه آسان تر و ایمن تر سالمندان و معلولین مناسب سازی کند . 

 

قانون ضوابط طراحی معماری برای افراد معلول جسمی و حرکتی در مورد طراحی فضاهای سرویس بهداشتی 

 

 • در ساختمان های عمومی تعبیه سرویس بهداشتی نخصوص افراد معلول الزامی است .
 • کف فضای سرویس بهداشتی باید غیر لغزنده باشد . 
 • حداقل اندازه فضای سرویس بهداشتی باید 150 در 170 سانتیمتر باشد تا گردش صندلی چرخدار در آن امکان پذیر باشد . 
 • درب سرویس بهداشتی باید به طرف بیرون باز شود تا گشودن ان در مواقع اضطراری از بیرون امکان پذیر باشد . 
 • نصب کاسه مستراح فرنگی به ارتفاع 45 سانتیمتر از کف و با فاصله 30 سانتیمتر از دیوار مجاور الزامی است . 
 • نصب میله های دستگرد با مشخصات بند 1-1-6  در طرفین کاسه مستراح به ارتفاع 70 سانتیمتر از کف سرویس بهداشتی و 20 سانتیمتر جلوتر از لبه کاسه توالت الزامی است . 
 • نصب میله های دستگرد کمکی عمودی با فاصله 30 سانتیمتر جلو تر از کاسه توالت و 40 سانتیمتر بالاتر از نشیمنگاه  مستراح بر روی دیوار مجاور اجباری است . دامنه نوسان میله ها ی عمودی باید 80 تا 120 سانتیمتر از کف باشد . 
 • نصب میله های دستگرد اضافی افقی بر روی قسمت داخلی درب به ارتفاع 80 سانتیمتر از کف و حداکثر 15 سانتیمتر فاصله از محور لولا و با طول حداقل 30 سانتیمتر الزامی است . 
 • کاسه دست شویی باید در فضایی به ابعاد 75 در 120 سانتیمتر قرار گیرد تا دستیابی از روبه رو را فراهم سازد . 
 • پیش بینی فضای آزاد به ارتفاع  75 سانتیمتر از کف سرویس بهداشتی مخصوص معلولین تا لبه دستشویی الزامی است . عمق فضاهای آزاد برای زانو باید 20 سانتیمتر و برای نوک پا 45 سانتیمتر باشد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر