فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

هدف ما آموزش شیوه ای از زندگی می باشد تا افراد هنگام رسیدن به دوران سالمندی از موهبت زندگی سالم و یا به عبارتی دیگر از سالمندی سالم بهرمند باشند. سازمان بهداشت جهانی این مفهوم را به صورت شرایطی تعریف کرده است که در آن سالمندان بتوانند به یک سبک زندگی سالم ، دارای امنیت بالا و با مشارکت اجتماعی فعال دسترسی داشته باشند تا در سایه آن سالمندان هر جامعه بتوانند از یک زندگی مستقل و با کیفیت بالا لذت ببرند.در این زمینه عوامل مختلفی دخیل می باشند اعم از عوامل ژنتیکی و محیطی که در مقایسه این دو عامل ، عوامل محیطی از اهمیت و تاثیر گذاری بیشتری  برخوردار می باشند. در این مقاله به توضیح یکی از مهم ترین عوامل محیطی در زمینه رسیدن به سالمندی سالم می پردازیم .امروزه معنویت و انجام فعالیت های مذهبی  به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در سالمندی سالم شناخته می شود . البته چگونگی این تاثیرگذاری هنوز به صورت کامل شناسایی نشده است ، اما برخی پیشنهاد ها برای چگونگی این تاثیر گذاری عبارتنداز :

1. اعتقاد به خدا ممکن است مستقیما روی سلامتی اثر داشته باشد.

2. اعتقادات مذهبی ممکن است باعث شود افراد رفتارهای سالم تری داشته باشند.

3. ادیان ممکناست به افراد راه های بهتر و صحیح تری در جهت مقابله با مشکلات و بیماری ها ارائه کنند.

4 . مشارکت در فعالیت های مذهبد ممکن است باعث آشنایی سالمندان با افراد بیشتری شده که آن افراد ممکن است بتوانند در جهت بهبود سلامت و کیفیت زندگی سالمندان به آنان کمک کنند.  

 

حضور منظم و هفتگی در جلسات مذهبی نشان داده شده است که می تواند حدود 2 تا 3 سال میانگین عمر افراد را طولانی تر سازد. سایر تاثیرات مثبت فعالیت های معنوی و مذهبی بر سلامتی افراد عبات اند از : 

 

  • فعالیت های مذهبی باعث می شوند که افراد زندگی را مثبت تر ببینند و در نتیجه تا حد زیادی از افسردگی افراد جلوگیری می نماید.
  • نحوه رفتار افراد با دیگران را اصلاح می کند و در نتیجه علاوه بر ارتقای سلامت ذهنی می تواند میزان ارتباطات اجنماعی سالمندان را نیز بیشتر کند. 
  • از استرس های زندگی سالمندان و تنش های روزانه آنها می کاهد و در نتیجه میزان عصبانیت و نگرانی آنها را کم می کند. 
  • فعالیت های مذهبی می تواند سیستم ایمنی بدن سالمندان را قوی تر سازد و در نتیجه افراد سالمند مذهبی دوره های درمان کوتاهتری دارند و زمان کمتری در بیمارستان بستری می شوند. 
  • سالمندان با اعتقادات مذهبی حتی ممکن است فشارخون کمتری نیز داشته باشند و حدودا 23% عمر طولانی تری نسبت به دیگر سالمندان داشته باشند . 
  • سالمندان مذهبی  به دلیل شرکت در مراسم های مذهبی با افراد بیشتری در ارتباط هستند و در نتیجه از حمایت های اجتماعی و اقتصادی بهتری بهره می برند ، در خانواده های صمیمی تری زندگی می کنند و همچنین کمتر دچار معلولیت می شوند.

نظرات کاربران
ارسال نظر