فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

برای انتقال شخص بیمار اول کفش هایی محکم بپوشید که بر روی زمین لیز نمی خورد؛ کفش و لباس بیمار هم باید مناسب باشد تا مراقب بتواند به راحتی او را بغل کند و لباس ها باعث افتادن مریض نشود. لازم به تذکرمجدد است که برای انجام این کار شما حتما احتیاج به راهنمایی توسط پرستار و یا فردی مجرب دارید. متخصص نگهداری بیمار در منزل قادر است با توجه به علت زمین گیر شدن و یا بستری شدن بیمار ،راهنمایی های لازم را جهت جا به جا کردن و انتقال بیمار به شما ارائه نماید . ما نیز در تیم همیار پزشکی مدیکال بازار سعی بر ان داریم تا با ارائه اموزش های لازم در این زمینه و فراهم آوردن وسایل کمکی و توانبخشی مورد نیاز برای نگهداری سالمند در منزل شرایطی ایده آل برای زندگانی ایمن تر و آسان تر سالمندان در محیط خانه فراهم آوریم .

 

  • زمانی که بیمار را از روی تخت به ویلچر منتقل می کنید ترمزهای تخت را قفل کنید.
  • در صورت لزوم از کمربندهای ایمنی ، که به همین منظور طراحی شده اند . استفاده کنید.
  • قبل از حرکت دادن بیمار اطلاعات لازم را به او ارائه کنید.

گام اول : با دقت فراوان به شخص سالمند کمک کنید تا در وضعیتی مناسب کنار تخت بنشیند ؛ در حالی که پاهایش روی کف زمین قرار گرفته است . در صورتی که شخص برای مدت زمان زیادی محدود به بستر بوده است ، در حالی که او را حمایت می کنید به او اجازه دهید که مدتی بر لبه تخت بنشیند . زمانی که او احساس ایمنی نمود ، مستقیما مقابل شخص سالمند قرار بگیرد و زانوهای او را با زانوهای خودتان تطابق دهید و به آرامی او را به طرف خودتان حرکت دهید تا سر پا بایستد. در مقابل او مستقیم بایستید و کمر بیمار را به آرامی به طرف خودتان سوق دهید .

 

گام دوم  : به شخص سالمند کمک کنید تا در وضعیت ایستاده برای مدتی باقی بماند و در صورت نیاز از کمربندهای ایمنی استفاده کنید. فراموش نکنید که کمر سالمند را محکم نگاه دارید که در صورت سر گیجه به طرف شما مایل شود.

 

گام سوم  : به تدریج بیمار را محور قرار دهید تا پشتش مستقیما جلوی صندلی یا ویلچر و یا توالت فرنگی قرار بگیرد.

 

گام چهارم  : به تدریج شخص را در وضعیت نشستن در حالت پایین قرار دهید و به آرامی در حالی که دست های ایشان اطراف گردن شما و دست های شما در اطراف کمر بند او قراردارد و سالمند را بر روی صندلی بنشانید.

جهت بر گرداندن فرد به تختخواب قدم های ذکر شده را به طور معکوس بر دارید و تکرار کنید . چنانچه وزن سالمند بالا است و یا عضلات پای ایشان قدرت ایستادن ندارند و یا عمل جراحی در منطقه ای انجام شده که حرکت برای ایشان درد آور است استفاده از تجهیزات جدید و مشاوره با متخصصین لازم است .

َ


نظرات کاربران
ارسال نظر