فروشگاه شعبه پاسداران 09124946733
مقالات

مناسب سازی سرویس بهداشتی و توالت منزل برای سالمندان

سرویس بهداشتی منازل یک از مهمترین بخش های خانه می باشدکه به دلیل استفاده از مواد سخت و برنده مانند آینه ، شیر الات و کاشی و سرامیک در آن ، از اهمیت ویژه ای در بحث ایمن سازی منازل جهت استفاده سالمندان ، بیماران و معلولین برخوردار می باشد. افتادن و سر خوردن سالمند در سرویس بهداشتی به دلیل وجود این مواد ، باعث اسیب های جدی به سالمندان خواهد شد . در این مقاله به نحوه ایمن سازی و وسایل مرد نیاز جهت مناسب سازی محیط سرویس بهداشتی و توالت منازل پرداخته می شود.

استفاده از دستگیره های کمکی سالمند برای حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط

با استفاده از دستگیره های کمکی سالمند در توالت ، شخص معلول ، بیمار و یا سالمند می تواند با کمک آنها ، به آسانی و با حفظ تعادل کامل و بدون ترس از خطر سقوط و افتادن بر روی توالت فرنگی و یا صندلی توالت فرنگی بنشیند و پس از اتمام کار از روی توالت فرنگی بلند شود . دستگیره های کمکی سالمند معمولا به دیوار کنار توالت نصب می شوند

با ناتوانی جنسی چه کنم ؟ راهنمای ساده و بی پرده برای آقایان

سوالات رایج آقایان در مورد پروتز الت کلوپلاست

فن آوری های نوین در حوزه سالمندان

با افزایش جمعیت سالمندان در جوامع و مواجه با پدیده سالمندی جامعه ، کشور های توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند تا با به کارگیری فن آوری های نوین در حوزه سالمندان شرایط لازم در راستای افزایش استقلال سالمندان و فعال کردن آنها در اجتماع را به وجود آورند.

به چه دلایلی می بایست از سالمند در منزل نگهداری کنیم ؟

هزینه های بالای نگهداری سالمندان در بیمارستان ها و مراکز نگهداری از سالمندان و نقش مخرب روحی که این مراکز در سلامت روحی و روانی شخص سالمند ایفا می کنند بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده که از سالمند خانواده خود در محیط منزل پذیرایی کنند.

چگونه سالمندان بیمار را از رختخواب بیرون آوریم ؟

نگهداری سالمندان در محیط خانه نیازمند آموزش صحیح مراقبت از سالمند درمنزل توسط شخصی که وظیفه نگهداری از سالمند بیمار را بر عهده گرفته است ؛ می باشد . شما با آموزش صحیح این فنون در کنار استفاده از وسایل کمکی و توانبخشی در حوزه نگهداری سالمندان در منزل خواهید توانست محیطی ایمن برای سالمندان و مراقب در محیط خانه فراهم آورید و از فشار ها و آسیب های جسمی و روانی که سلامت شما به عنوان مراقب و همچنین شخص سالمند را مورد تهدید قرار می دهد جلوگیری کنید. همچنین در نظر داشته باشید که نگهداری سالمندان در مراک

نقش فعالیت های مذهبی در دستیابی افراد به سالمندی سالم

با بالارفتن سطح سلامت جامعه و به طبع آن طول عمر بیشتر افراد ، بافت جمعیتی جوامع با افزایش سن رو به رو شده است . با افزایش جمعیت سالمندان ،یکی از مهمترین اهداف در این جوامع، فراهم کردن شرایطی می باشد تا افراد آن جامعه ، به هنگام رسیدن به سن سالمندی از سلامتی لازم برخوردار بوده و در اصطلاح سالمندی فعال ، موفق ، پویا و سالم باشند.

استفاده از تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت زندگی سالمندان

استفاده از تکنولوژی در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل و کنترل و ارزیابی سطح سلامتی آنها می تواند نقش به سزایی ایفا کند . تا بتوان از این افراد در داخل منزل و بدون نیاز به مراکز درمانی و مراقبتی ، نگهداری به عمل آورد . تکنولوژی های روز دنیا بالاخص اینترنت اشیائ می تواند در این زمینه بسیار حائز اهمیت باشد .

مناسب سازی محیط خانه جهت زندگانی ایمن سالمند تنها

بعضی از سالمندان مایلند که مستقل و بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند. این تصمیم ، فرد سالمند و مراقب را دچار چالش های جدیدی می نماید . عواملی مانند تغییرات جسمانی ، روحی ، ایمنی محیط زیست ، مسائل پزشکی ، مسلئل اقتصادی و سایر معضلات می توانند این تصمیم زندگی تنها سالمند را تحت تاثیر قرار دهند. این فاکتورها توانایی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و اطرافیان را دچار سردرگمی می کند وو سوال مهمی را به وجود می آورد که آیا این فرد قادر است به تنهایی با فاکتورهای ذکر شده مقابله کند ؟ از آنجا که تصم

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

برای پیشگیری از افتادن شخص که می تواند سبب آسیب های غیر قابل جبرانی مانند شکستن لگن خاصره و یا استخوان های دیگر شود، فرد مراقب می بایستی از هر وسیله استفاده کند.ترس از افتادن باعث کاهش تحرک و یا حتی بی تحرکی در فرد می شود. عدم تحرک خود می تواند خطر افتادن را افزایش دهد و هم چنین منجر به مسائل جدی سلامتی ، مانند ترومبوز سیاهرگ های عمقی ( تشکیل لخته خون مخصوصا در پاها ) کاهش عملکرد کلیه ها ، کاهش متابولیسم و بالاخره کاهش کیفیت حیات شود.

نقل و انتقال سالمندان فاقد حرکت

جهت حرکت دادن فرد از بستر و جا به جا کردن او ، مراقب احتیاج به آموزش و قدرت بدنی دارد. بدون آموزش فرد مراقب به اسانی در معرض اسیب عضلات و استخوان کمر قرار دارد. جهت حرکت کردن فرد از بستر و قرار دادن وی بر روی ویلچر ، مراقب به اموزش توسط پرستار حرفه ای نیاز دارد.

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

پیشگیری از افتادن سالمندان در منزل

پیشگیری از افتادن سالمندان در محیط منزل

 

 تغییرات حاصل از افزایش سن مانند مشکلات بینایی ، ضعف عضلانی ، درد و یا التهاب مفاصل ، می توانند احتمال افتادن را در شخص افزایش دهند. بیماری هایی مانند آلزایمر ، پارکینسون ، دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی نیز این ریسک را افزایش می دهند. استفاده از واکر ، عصا و یا ویلچر یا هر نگه دارنده دیگر بدن ، شانس افتادن را در این افراد افزایش می دهد و دلیل آن ، عدم استفاده از عضلات و یا کاهش مصرف آنها است.برخی از داروها مانند آرامش بخش ها ، داروهای مسکن و ضد روان پریشی ، و داروهای روان گردان می توانند رابطه فرد را با محیط تحت تاثیر قرار دهند و احتمال افتادن در فرد را زیاد کند. داروهای ضد فشار خون نیز به علت کاهش ناگهانی فشار خون می توانند باعث ایجاد سر گیجه در زمان ایستادن گردند و این تغییر ناگهانی فشار خون می تواند به حالت بی هوشی و یا عدم کنترل بدن منجر شود. در این مقاله به اقداماتی می پردازیم که شما با انجام آنها بتوانید محیطی ایمن را برای شخص سالمند فراهم کنید ما نیز به نوبه خود در کنار شماییم تا هر آنچه را در این زمینه بدان نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم .

 

گام های ضروری جهت پیشگیری از افتادن شخص سالمند

 

به دقت و با توجه زیاد ، خانه و یا آپارتمان سالمند تحت مراقبت را بازرسی کنید و تمام تغییرات لازم را جهت کمک به پیشگیری از افتادن وی انجام دهید. در ادامه کارهایی را که می توانید انجام دهید ارائه دمی دهیم . لازم به تذکر است که با توجه به سن ، و توانایی جسمی و روحی ممکن است نیاز به اقدامات بیشتری داشته باشید و به این مختصر بسنده نفرمایید :

 

 • مطمئن باشید که کلید های چراغ در حیطه دسترسی آسان به ترتیبی جای گرفته گرفته باشند که شخص مجبور نباشد در تاریکی به دنبال کلید بگردد. چراغ های شب با لامپ های کوچک را در راهروها و اتاق نصب نمایید . چراغ هایی هستند که با کف زدن روشن می شوند ، در صورت امکان از این چراغ ها در کنار تختخواب فرد سالمند استفاده کنید. نور بسیار کم و یا نور بسیار زیاد می تواند باعث به هم خوردن تعادل سالمند شود.
 • مطمئن باشید که کف پوش ( فرش ، گلیم ، قالیچه و یا موکت ) در زیر پای سالمند حرکت نکند. اگر لازم است ، آنها را با چسب یا میخ و یا مواد پلاستیک مخصوص که در زیر فرش پهن می کنید از حرکت باز دارد. گاهی اوقات نداشتن فرش بهتر است وحرکت فرد سالمند را آسان تر می نماید به شرطی که زمین لغرنده و لیز نباشد.
 • اثاثیه منزل را به ترتیبی قرار دهید که شخص از مسیری روشن وغیر مسدود تردد کند. از قرار دادن اثاثیه با لبه های تیز در مسیر این افراد خودداری کنید . اثاثیه ای را که فرد سالمند به آن احتیاج ندارد از محیط خانه خارج کنید . کنترل تلویزیون را در محل مخصوصی در اختیار سالمند قرار دهید و راهرو ها را از وجود اثاثیه تمیز کنید.
 • سیم های تلویزیون و تلفن را از کف زمین به دیوارها منتقل کنید.
 • ریل و نرده های قدی را در هر دو طرف پله ها نصب کنید و چنانچه راه پله مفروش شده است فرش مربوطه را به زمین بچسبانید و از حرکت آن جلوگیری کنید . همچنین اثاثیه ای را بر روی پله ها قرار ندهید.
 • در صورت امکان ، از صندلی هاب الکتریکی برای حرکت بالا و پائین بر روی پله ها استفاده کنید.
 • هنگام انتخاب اثاثیه مانند میز و صندلی نوع محکم آنها را انتخاب کنید.
 • تختخواب بعضی از سالمندان باید شامل ریل و محافظ کنار تخت باش تا از افتادن شخص از روی تخت به روی زمین جلوگیری کند. این محافظ های کنار تخت می تواند به شخص سالمند در هنگام نشستن و دراز کشیدن کمک برساند.
 • در آشپزخانه ، کفپوش لاستیکی مخصوص جذب رطوبت قراردهید ، تا مایعات ربخته شده برکف زمین باعث لغزش و افتادن سالمند نشود.
 • تلفن هایی که شماره درشت دارند  و روشن می شوند را در کنار تختخواب سالمند قرار دهید .
 • دمپایی هایی را جهت مصرف سالمند انتخاب کنید که لیز نخورد و باعث افتادن شخص نگردد.
 • در کف حمام و زیر دوش ، از لاستیک های مخصوص استفاده کنید که فرد در کف حمام و زیر دوش سر نخورد و توالت فرنگی را با شیلنگ مخصوص جهت استفاده سالمند قرار دهید.قرار دادن کاغذ توالت در نزدیکی توالت کمک موثری در تمیز کردن فرد می باشد .
 • درب حمام را قفل نکنید و از قفل هایی استفاده کنید که از داخل ، قابل قفل کردن نباشد.
 • از پزشک بخواهید تا تمام داروهای مصرفی را بررسی نماید و اثرات جانبی احتمالی آنها مانند خواب آلودگی ، سرگیجه ، یا غش یا ضعف را جهت اطلاع شما و فرد تحت مراقبت بیان کند.
 • زمانی که شخص به خارج از منزل می رود ، کفش های مخصوص پیاده روی با پاشنه مخصوص بپوشد . کفش های مخصوص سالمندان در مراکز کفش های طبی ارائه می گردند. کفش های ورزشی و قابل انعطاف جهت استفاده سالمندان بهتر از کفش های سخت و غیر قابل انعطاف است.
 • در زمانی که هوا مناسب نیست و یا غبار و طوفان وجود دارد ، از سالمند بخواهید که در منزل بماند و در سطوح خیس و یا یخ زده خیابان و پیاده رو ، پیاده روی نکند.
 • استفاده از واکر و عصا حتی برای افرادی که نسبتا قادرند راه بروند جنبه احتیاطی داشته ومی تواند از افتادن شخص جلوگیری نماید. به فرد تحت مراقبت بیاموزید که در شرایط خطر افتادن چگونه خود را حفظ نموده وتعادلش را نگه دارد . تمرینات ورزشی مخصوصی جهت حفظ تعادل وجود دارد . می توانید از درمانگر تقاضا کنید تا این نرمش ها و تمرین ها را به شخص سالمند بیاموزد.  

 

 

علی رغم انجام مهمترین اقدامات پیشگیری ، باز هم ممکن است شخص سالمند دچار سقوط و افتادن ، و دچار معضلات مرتبط شود. در صورتی که شخص تحت مراقبت به دلیلی به زمین افتاد ، او را بدون حرکت نگه داریدو سعی کنید ماهیت آسیب ها را تعیین نمایند. معمولا آسیب هایی مانند شکستگی و صدمات درونی ممکن است سریعا بروز پیدا نکنند. در این صورت از حرکت بیمار صدمه دیده خودداری کنید و اجازه دهید که درمانگران و پرسنل اورژانس نسبت به صدمات اظهار نظر کنند. در صورتی که فکر می کنید شخص دچار شکستگی لگن خاصره و یا پا و یا ستون فقرات شده است و از درد شدید و غیر قابل تحمل شکایت دارد و محل شکستگی دچار تورم و التهاب است ، حرکت دادن فرد می تواند منجر به خسارات عدیده شود . پس با اورژانس و پزشک تماس حاصل کنید.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر